Ամերիկյան Curiosity մարսագնացը շարունակում է բուռն գործունեություն ծավալել Կարմիր մոլորակի մակերեւույթին. Մեքենան ChemCam լազերով փոշիացրել է բռունցքի մեծությամբ «Թագադրում» անունը ստացած  իր առաջին այլմոլորակային քարը, որը գտնվել է իրենից 2,5 մետր հեռավորության վրա:
Մարսագնացը 10 վայրկյանի ընթացքում կրակել է «Թագադրի» վրա`արձակելով ինֆրակարմիր ճառագայթների 30 իմպուլս: Այդ իմպուլսներից յուրաքանչյուրն ավելի քան միլիոն վատտ հզորություն ունի , որոնց տեւողությունը կազմում է մոտովորապես հինգ միլիարդերորդ վայրկյան:
Նրանց ազդեցության արդյունքում քարն ամբողջովին փոշիացել է` հնարավորություն տալով ուսումնասիրել նրա քիմիական կազմությունը, հայտնում է NEWSru.com-ը:
ChemCam-ի հաջող փորձարկումը ցույց է տվել, որ սարքը պատրաստ է իրականացնել առավել լուրջ  աշխատանքներ: Ընդհանուր առմամբ Curiosity-ի աշխատանքի փորձարկումները դեռեւս չեն ավարտվել: Երկու շաբաթ առաջ տեղի ունեցած վայէջքի պահից սկսած NASA-ի մասնագետները կանոնավոր կերպով փորձարկում են 6 ականի մոդուլի սարքավորումները: «Իր առաջին քայլերը» նա կկատարի, երբ նրանք կուսումնասիրեն շարժողական համակարգերը: Սպասվում է, որ դա տեղի կունենա մոտակա օրերին:

Американский марсоход Curiosity продолжает вести бурную деятельность на поверхности Красной планеты: ровер расплавил лазером ChemCam свой первый марсианский камень размером с кулак, названный «Коронация», который находился на поверхности в 2,5 метрах от него.
Марсоход за 10 секунд выстрелил в «Коронацию» тридцатью импульсами инфракрасного излучения. Каждый такой импульс обладает мощностью более миллиона ватт и длительностью примерно пять миллиардной доли секунды. В результате их воздействия поверхность камня испарилась, дав возможность таким образом изучить его химические составляющие, сообщает NEWSru.com.
Успешно пройденное тестирование ChemCam показало, что аппарат готов приступить к более серьезной работе. Впрочем, проверка работы Curiosity пока еще не закончена. Начиная с момента посадки, состоявшейся две недели назад, специалисты NASA регулярно тестируют аппаратуру 6-колесного модуля. Свои «первые шаги» же он сделает, лишь когда они завершат проверку двигательных систем. Ожидается, что это произойдет в ближайшие дни.
Марсоход Curiosity совершил успешную посадку на поверхность Марса в районе кратера Гейла 6 августа. Ключевой задачей ровера является обнаружение на планете следов воды и ответ на вопрос, существовали ли когда-нибудь на Марсе жизненные формы.