ԱՄՆ-ում աստղաֆիզիկոսները մշակել են Տիեզերքի վերջին 9 մլրդ տարվա զարգացման ամենաիրատեսական մոդելը, որը ցուցադրվել է 77 վայրկյան տեւողությամբ տեսահոլովակում։
Թողարկվում է Arepo սիմուլյացիան, որը միավորում է ավելի քան 10 միլիարդ տիեզերական մարմինների զարգացման տվյալները, միայն 1024 պրոցեսորով սուպերհամակարգչում: Ծրագրի վրա աշխատել է աստղաֆիզիկայի Հարվարդ-Սմիթսոնի կենտրոնի եւ տեսական ուսումնասիրությունների Հեյդելբերգյան ինստիտուտի գիտնականների խումբը:
Նրանց ստեղծած հավելյալ սարքը հնարավորություն է տալիս մանրամասնորեն դիտարկել տարբեր համաստեղություններ, աստղեր, գազեր եւ մութ մատերիաներ, հայտնում է NEWSru.com-ը` վկայակոչելով The Daily Mail-ին:
Գիտնականներն իրենց գլխավոր ձեռքբերումն են համարում այն, որ իրենց սարքը Ծիր Կաթին եւ Անդրոմեդա համաստեղությունները ցույց է տալիս իսկական սպիրալի տեսքով, այլ ոչ թե կաթիլների, ինչպես որ նախինում էր:
Չնայած տպավորիչ արդյունքներին` հետազոտողներն ասում են, որ դեռեւս չեն հասել իրենց գլխավոր նպատակին` ստեղծել պատմության մեջ ամենահզոր սիմուլյատորը: Դրա համար պետք է զարգացնել տեխնոլոգիաները:

Астрофизики в США разработали самую реалистичную симуляцию развития вселенной за последние 9 миллиардов лет, а продемонстрировали они весь процесс в ролике за 77 ссекунд.  Исследователи готовятся создать самый масштабный в истории симулятор космоса.
Запускается симулятор Arepo, связавший воедино данные о развитии более чем 10 миллиардов космических тел, только на суперкомпьютере с 1024 процессорными ядрами. Над программой работала команда ученых из Гарвард-Смитсоновского центра астрофизики и Гейдельбергского института теоретических исследований.
Разработанный ими симулятор позволяет рассмотреть в деталях различные галактики, звезды, газ и темную материю, сообщает NEWSru.com со ссылкой на The Daily Mail.
Главным своим достижением ученые считают то, что их симулятор показывает спиральные галактики Млечный путь и Андромеда в виде настоящих спиралей, а не в виде размытых капель, как это было в прежних симуляторах.
Несмотря на впечатляющие результаты, исследователи говорят, что не достигли еще своей главной цели - создать самый масштабный в истории симулятор. Для этого надо развивать созданную ими технологию и расширять охват симулятора.