Լիբիայում սեպտեմբերի 11-ին ԱՄՆ-ի հյուպատոսության վրա հարձակման հետեւանքով սպանված ԱՄՆ-ի դեսպան Քրիսթոֆեր Սթիվենսի եւ երեք աշխատակիցների մարմինները սեպտեմբերի 14-ին տեղափոխվել են Մերիլենդ նահանգի Էնդրյուս ավիակայան:
Ինչպես հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոն,  հիշատակի արարողությանը մասնակցել են ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման, պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, պաշտպանության նախարար Լեոն Պանետան եւ փոխնախագահ Ջո Բայդենը: Օբաման հայտարարել է, որ չի հանդուրժի բռնություն ԱՄՆ-ի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների նկատմամբ:
Ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավար Հիլարի Քլինթոնը մերձարեւելյան երկրների բնակիչներին կոչ է արել  դադարեցնել բռնությունը: Նա նշել է, որ «Եգիպտոսի, Լիբիայի, Եմենի եւ Թունիսի ժողովուրդները  բռնապետների դեմ նրա համար չեն պայքարել, որ այն փոխարինեն ամբոխի բռնապետությամբ»:

Тела посла Соединенных Штатов в Ливии Криса Стивенса и трех других американских дипломатов, убитых 11 сентября при нападении на консульство США в Бенгази, 14 сентября были доставлены на авиабазу Эндрюс в штате Мэриленд.
Как передает радио «Свобода», в церемонии памяти погибших приняли участие президент США Барак Обама, госсекретарь Хиллари Клинтон, министр обороны Леон Панетта и вице-президент Джо Байден. Обама заявил, что Вашингтон не допустит насилия в отношении дипломатических представительств США.
«Он пообещал, что правосудие восторжествует, и виновные в гибели американцев будут наказаны. Американский лидер также заявил, что Вашингтон будет незамедлительно реагировать на подобные агрессивные действия», - говорится в сообщении, передает «Интерфакс».
Глава американской дипломатии Хиллари Клинтон призвала жителей ближневосточных стран к прекращению насилия. Госсекретарь назвала смерть четырех граждан США «бессмысленной и неприемлемой». Она добавила, что «народы Египта, Ливии, Йемена и Туниса боролись против тирании диктаторов не для того, чтобы сменить ее на тиранию толпы».