Ռուսաստանցի հայտնի հեռուստալրագրող Վլադիմիր Պոզները իր հեղինակային ծրագրում ոչ երկիմաստ հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ ընդդիմադիր գործիչ Ռազվոզժաեւի խոստովանական ցուցմունքների վերաբերյալ, որոնց մասին հայտնել էր ՌԴ Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Մարկինը: Այդ հաղորդման հեռարձակումից հետո ռուս բլոգերները գուշակում են, թե որքան երկար Պոզսները կմնա «Առաջին ալիքի» եթերում:
«Պարոն Մարկինն ասել է, որ հավատում է միայն փաստերին եւ որ Ռազվոզժաեւն իր սեփական ձեռքով 10 էջ խոստովանական ցուցմունք է գրել: Հայտնի է, թե ինչպես են ստացվել այդ խոստովանությունները»,-հայտարարել է Պոզներն իր կիրակնօրյա ծրագրում, որից հետո հարց է հնչեցրել. «Եթե այդպիսի մեթոդներ կիրառեին Մարկինի նկատմամբ, նա չէ՞ր գրի 10 էջանոց խոստովանական ցուցմունք»:
Հենց ձերբակալվածների խոշտանգումների ճանապարհով ձեռք բերված ինքնախոստովանական ցուցմունքների վրա էին հիմնվում, օրինակ, 30-ական թվականների դատական համակարգի դատավճիռները, գրում է NEWSru.com-ը:
Ակնարկը, որ Մարկինն էլ կարող էր նման խոստովանական ցուցմունքներ գրել, նույնպես հասկանալի է. Ստալինյան ռեպրեսիաների տարիներին երեկվա քննիչները շատ արագ էին հայտնվում հետապնդվողների տեղում եւ իրենք էին սկսում խոշտանգումների ներքո խոստովանել այն ամենը, ինչ պահանջում էին խոստովանել:
Հիշեցնենք, որ Լեոնիդ Ռազվոզժաեւը կալանավորվել է Ռուսաստանում զանգվածային անկարգությունների նախապատրաստման գործով: Սկզբում ՌԴ Քննչական կոմիտեն հայտնել է, որ Ռազվոզժաեւը ներկայացել է քննչական մարմիններին եւ խոստովանել, որ զանգվածային անկարգություններ է նախապատրաստել, կապեր է ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գիվի Թարգամաձեի հետ եւ Մոսկվայի Բոլոտնայա հրապարակում մայիսի 6-ին անկարգություններ է կազմակերպել:
Ճիշտ է, նա հայտարարել է, որ այդ ցուցմունքները գրել է այլոց թելադրությամբ՝ Բրյանսկում ինչ-որ տեղ երկօրյա խոշտանգումներից հետո, որից հետո պահանջել է քրեական գործ հարուցել Ուկրաինայում իրեն առեւանգելու փաստի առթիվ: Միաժամանակ, ՌԴ Քննչական կոմիտեում արդեն հայտարարել են, որ Ռազվոզժաեւի կողմից ցուցմունքներից հրաժարումն իրավիճակը չի փոխի: Քննությունը բավարար ապացույցներ ունի երկրում անկարգություններ կազմակերպելու գործով:

Известный российский журналист Владимир Познер во время свой авторской программы сделал вполне недвусмысленное заявление по поводу признательных показаний оппозиционера Развозжаева, о которых сообщил представитель Следственного комитета России Владимир Маркин. После выхода передачи в эфир российские блогеры гадают, как долго Познер удержится на Первом канале.
«Господин Маркин сказал, что верит только фактам, и что сам Развозжаев собственной рукой написал десять страниц признания. Таких, от руки написанных, признаний в архивах КГБ сотни тысяч. И известно, как были получены эти признания», - заявил Познер в своей воскресной программе, после чего задал вопрос: «Если бы такие методы применили к Маркину, он бы не написал 10 страниц признания?».
Именно на чистосердечных признаниях задержанных, выбитых путем пыток, так любила строить свои обвинительные приговоры судебная система, например, тридцатых годов, пишет NEWSru.com. Намек на то, что и сам Маркин мог бы написать признания, тоже понятен - в годы сталинских репрессий вчерашние следователи очень быстро оказывались на месте подследственных. И сами начинали под пытками признаваться во всем, в чем требовалось сознаться под давлением.
Напомним, что Леонид Развозжаев арестован по делу о подготовке массовых беспорядков в России. Изначально следственный комитет РФ сообщил о явке с повинной Л.Разозжаева, где оппозиционер признался в подготовке массовых беспорядков, связях с депутатом грузинского парламента Гиви Таргмадзе и организации беспорядков на Болотной площади 6 мая.
Правда, потом Л.Развозжаев заявил, что все свои показания написал под диктовку после двух дней пыток где-то в Брянской области, после чего потребовал возбудить уголовное дело по факту своего похищения на Украине. Тем временем в СК уже заявили, что отказ Л.Развозжаева от показаний ситуацию не изменит: у следствия достаточно доказательств по делу о подготовке беспорядков в России.