Իոսիֆ Կոբզոնը բարեգործական համերգով հանդես է եկել այսօր՝ նոյեմբերի 22-ին, Երեւանի Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում: Նա կատարել է Առնո Բաբաջանյանի, Գեորգի Մովսեսյանի, Ալեքսանդրա Պախմուտովայի, Յան Ֆրենկելի եւ այլ հեղինակների ստեղծագործությունները: Այս մասին այսօր կայացած ասուլիսում հայտնել է ինքը՝ երգիչը:
«Ես Մոսկվայում շատ հայ ընկերներ ունեմ: Ես դա ասում եմ ոչ թե նրա համար, որ հիմա գտնվում եմ Երեւանում: Դա ճշմարտություն է: Ես շատ հպարտ եմ, որ Հայոց կաթողիկոսն ու Հայաստանի նախագահը ինձ Սուրբ Մեսրոպի շքանշան են հանձնել: Պատկերացնում եմ, թե որքան շատ բան պետք է անի հայ մարդը, որպեսզի արժանանա նման պարգեւի: Իսկ այն ինձ տվել են ոչ այնքան նրա համար, ինչ ես արել եմ, այլ նաեւ նրա համար, ինչ դեռ անում եմ: Հպարտությամբ կկրեմ այդ շքանշանը եւ աշխարհում կպատմեմ հայկական մշակույթի մասին»,-լրագրողների հետ զրույցում նշել է ռուսաստանցի երգիչը:
Կոբզոնի համերգը հրաժեշտի չէ, այլ՝ հոբելյանական: «Հրաժեշտի համերգ ես արդեն ունեցել եմ»,-ծիծաղելով ասել է երգիչն ու հավելել, որ ինքը հրեա է, իսկ հրեաների մոտ ընդունված է հրաժեշտ տալ, բայց չհեռանալ:

Иосиф Кобзон выступит с благотворительным концертом в концертном зале Арама Хачатуряна 22 ноября. Легенда эстрады исполнит произведения Арно Бабаджаняна, Георгия Мовсесяна, Александры Пахмутовой, Яна Френкеля и других авторов.  Об этом сегодня сообщили журналистам на пресс-конференции.
«У меня в Москве много друзей армян. Я говорю так не потому, что нахожусь сейчас в Ереване. Это чистая правда. Я очень горжусь тем, что католикос и президент Армении вручили мне орден Святого Месропа. Представляю, сколько нужно сделать армянину, чтоб заслужить его. А мне его дали не столько за то, что я сделал, сколько за то, что я еще сделаю: буду с гордостью носить этот орден и рассказывать по миру об армянской культуре»,- сказал журналистам певец.
Концерт Кобзона не прощальный, а юбилейный. Прощальный уже был – смеется певец и отмечает, что он еврей, а у них принято прощаться и не уходить.