Ճապոնիայի հարվային Յամանասի նահանգում դեկտեմբերի 2-ի առավոտյան փլվել է չոչսկիլոմետրանոց թունելի բետոնե ծածկը` մինչեւ 100 մ երկարությամբ: Միջադեպի հետեւանքով առնվազն երկու ավտոմեքենա է մնացել թունելում, տեղեկացնում է NHK հեռուստաալիքը: Նախնական տվյալներով թունելում 8 մարդ է մնացել:
Ինչպես տեղեկացնում է BBC –ին, մի կնոջ հաջողվել է ինքնուրույն դուրս գալ փլատակների տակից: Նա պատմել է, որ մեքենայում եւս հինգ մարդ է եղել:
Փլուզումից անմիջապես հետո ճանպարհին բռնկվել է ավտոմեքենաներից մեկը, ինչը ավելի է դժվարացրել փրկարարների աշխատանքը, սակայն որոշ ժամանակ անց հրդեհը տեղայնացվել է: Աշխատանքների վերսկսումից հետո փրկարարները հինգ այրված մարմին են գտել:
Փլուզման պատճառներն առայժմ հայտնի չեն: Օցուկի եւ Կացունամի քաղաքների միջեւ երթեւեկությունը ժամանակավորապես դադարեցվել է:

На востоке Японии утром 2 декабря произошло обрушение в четырехкилометровом тоннеле. Обрушилось бетонное перекрытие туннеля на отрезке длиной до 100 метров. Как минимум два автомобиля оказались заблокированы в переезде, передает телеканал NHK. По предварительным данным, в тоннеле заблокированы 8 человек.
Как сообщает BBC, одной женщине удалось самостоятельно выбраться из под завала. Она рассказывает, что в автомобиле, в котором она ехала, осталось еще 5 человек.
Проведение спасательных работ осложняется возникшим пожаром, однако возгорание удалось своевременно локализовать. Спасательные работы были прерваны на несколько часов из-за опасности повторного обрушения. После возобновления работ спасатели обнаружили уже 5 обгоревших тел, передает AFP.
По словам одного из очевидцев, ехавших по туннелю, он увидел, как внезапно обвалился кусок бетонного перекрытия и раздавил машину, которая после этого начала гореть.