Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի Ամանորի ուղերձը.
«Սիրելի հայրենակիցներ,ավարտվում է 2012 թվականը, որը մեզ համար ամենից առաջ աշխատանքի տարի էր: Արարելու ու կյանքի տարի էր:
2012-ին մեր երկրի շուրջ 33 հազար երիտասարդներ ընտանիքներ կազմեցին. պսակի օրհնությամբ ու սիրով լցրեցին մեր հայրենիքը: Թող 2013 թվականը հայաստանցու օջախին երջանկություն ու ապահովություն պարգեւի:
Անցնող տարում հայոց երկիրը լսեց շուրջ 40 հազար նորածնի ճիչ: 40 հազար փոքրիկների հայացքներ զարմանքով ու ժպիտով առաջին անգամ նայեցին հայոց արեւին ու ջերմացրեցին արեւն իրենց խինդով: Հայաստանի Հանրապետության ավելի քան 40 հազար քաղաքացի: Մեր սերունդը: Մեր բոլորի ուրախությունը: Թող 2013-ն անամպ երկինք բերի մեր բոլոր զավակներին: Թող հայաստանցու տունը բերկրանք ապրի մանկան ճիչով: Ու թող խաղաղվի մայրերի երջանկությամբ:
2012 թվականին մեր մեծ ընտանիքի 36 հազար մանուկ առաջին անգամ մտավ դպրության տաճար: Դասագիրք բացեց ու նստեց դպրոցականի նստարանին: Թող 2013-ը նոր հարցեր տալու ու պատասխաններ փնտրելու համար անհրաժեշտ գիտելիքներ պարգեւի: Մեր երկրի ապագան, մեր ապագան ամենից առավել կախված է հենց երեխաների կրթությունից: Մեր վաղվա քաղաքացուց: Արարելու նրա կամքից եւ ունակությունից:
2012-ը զինվորագրեց մեր տասնյակ հազարավոր զավակներին: Բանակ զորակոչեց, որ դարձնի տղամարդ, հայրենքի պաշտպան ու ընտանիքի հենարան: 2012 թվականը մեր զավակների բազկի ուժին ու կարգապահությանը, մտքի զորությանն ու աչալրջությանը հենված՝ անխախտ պահեց մեր սահմաններն ու անվտանգ՝ մեր Հայրենիքը: Թող 2013-ն ու 2014-ը ապահով ծառայություն պարգեւեն նրանց, պահպանեն վտանգներից: Թող անվնաս ու ամրացած տուն բերեն մեր տղաներին: Խաղաղություն պարգեւեն մեր հողին:
2012 թվականին հազարավոր հայաստանցիներ աշխատանք գտան կամ նոր գործ սկսեցին: Մեր երկիրը մի քիչ էլ առաջ գնաց իր զավակների ջանքերով: Գյուղացու չարչարանքով ու արվեստագետի ստեղծագործ պոռթկումով, գիտնականի մտքի թռիչքով ու ձեռնարկատիրոջ քաջությամբ: Թող 2013-ը նոր աշխատանք, նոր եռանդ ու նոր երազանք պարգեւի բոլորին: Նոր ձեռքբերումներով պսակի յուրաքանչյուրիս ջանքերը:
Թող Ամանորի թարմ շունչը մտնի մեր մեծ ընտանիք, որտեղ տքնել գիտեն հանուն զավակների: Որտեղ հարգել գիտեն ու մեծարել: Որտեղ գիտեն նվիրվել ու պահանջել: Որտեղ կարողանում են սահման ու Հայրենիք պաշտպանել: Որտեղ գիտեն ու կարողանում են սիրել:
Հարգելի հայրենակիցներ,
Անցնող տարին նաեւ փորձության տարի էր հատկապես սիրիահայ մեր եղբայրների եւ քույրերի համար: Ես ոգու կորով եւ արիություն եմ մաղթում նրանց, ովքեր ապաստանել են հայրենիքում եւ նրանց, ովքեր Սիրիայում են: Տա Աստված, որ շատ շուտով դադարեցվի արյունահեղությունը, խաղաղություն հաստատվի մեր բարեկամ երկրում, եւ Սիրիայի ժողովրդի, այդ թվում՝ մեր հայրենակիցների կյանքը մտնի բնականոն հուն:
Մենք նոր տարի ենք մտնում նոր հույսերով եւ զարգացման մեծ ակնկալիքներով: Մենք համոզված ենք, որ Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական ուղեգիծը ճիշտ է եւ բխում է մեր ժողովրդի շահերից: Իհարկե, սրբագրելու շատ բան կա: Միասին ենք անելու:
Ու թող գա 2013-ը: Մտնի մեր հարյուր հազարավոր դռներից ներս: Ուրախ ու վստահ: Թող բերի խինդ ու երջանկություն: Ապահովություն ու խաղաղություն: Եռանդ ու հոգու ջերմություն: Նաեւ աշխատանք, արդար վաստակ: Ու անսպառ սեր: Մեր մեծ ընտանիքին: Յուրաքանչյուրիս:

Послание президента Армении Сержа Саргсяна по случаю праздников Нового Года и Святого Рождества:
В 2012 году в нашей стране около 33 тысяч молодых создали семьи: наполнили нашу родину благословением венца и любовью. Пусть 2013 год принесет армянским очагам счастье, безопасность и благополучие.
В уходящем году Армения услышала крик около 40 тысяч новорожденных. Взгляды 40 тысяч малышей с удивлением и улыбкой впервые посмотрели на солнце Армении и согрели его своей радостью. Более 40 тысяч граждан Республики Армения. Наше поколение. Наша общая радость. Пусть 2013 год принесет безоблачное небо всем нашим детям. Пусть детский крик принесет восторг в армянский дом. И пусть счастье матерей принесет ему спокойствие.
В 2012 году 36 тысяч детей нашей большой семьи в первый раз вошли в храм образования. Открыли учебники и сели за школьную скамью. Пусть 2013 год даст необходимые знания, чтобы задавать вопросы и искать ответы. Будущее нашей страны, наше будущее более всего зависит именно от образования детей. От нашего гражданина завтрашнего дня. Его воли и способности созидать.
2012 год мобилизовал десятки тысяч наших сыновей. Призвал в армию, чтобы сделать мужчинами, защитниками родины и опорой семьи. 2012 год, опираясь на могучую силу, дисциплину, умственный потенциал и бдительность наших детей, обеспечил нерушимость наших границ и безопасность нашей Родины. Пусть 2013-й и 2014-й станут для них годами безопасной и благополучной службы, оберегут от опасностей. Пусть невредимыми и окрепшими вернут домой наших парней. Даруют мир нашей земле.
В 2012 году тысячи жителей Армении нашли работу или начали новое дело. Наша страна еще немного продвинулась вперед усилиями своих детей. Старанием крестьянина и творческим порывом деятеля искусства, полетом мысли ученого и смелостью предпринимателя. Пусть 2013-й год даст всем новую работу, новую энергию и новую мечту. Увенчает новыми достижениями усилия каждого из нас.
Пусть свежее дыхание Нового года войдет в нашу большую семью, где умеют проявлять усердие во имя детей. Где умеют уважать и почитать. Где умеют преданно относиться и требовать. Где умеют защищать границу и Родину. Где умеют и могут любить.
Уходящий год был также годом испытаний, особенно для наших сирийских братьев и сестер. Я желаю твердости духа и мужества тем, кто нашел убежище на родине и тем, кто в Сирии. Дай Бог, чтобы очень скоро прекратилось кровопролитие, установился мир в дружественной нам стране, и жизнь народа Сирии, в том числе наших соотечественников, вошла в нормальное русло.
Мы вступаем в новый год с новыми надеждами и большими ожиданиями развития. Мы убеждены, что политический и экономический путь Армении верен и вытекает из интересов нашего народа. Конечно, многое предстоит отредактировать. Сделаем это вместе!
И пусть наступит 2013-й год. Войдет в сотни тысяч наших дверей. Радостно и уверенно. Пусть принесет радость и счастье. Безопасность, благополучие и мир. Энергию и душевное тепло, а также работу и справедливый заработок. И неиссякаемую любовь. Нашей большой семье. Каждому из нас.