Տպագրիչների 9 հասցեում երեկ` հունվարի 31-ին, ժամը 23.30-ի սահմաններում, իր տան դիմաց հրազենային վնասվածք ստացած Պարույր Հայրիկյանին առնվազն 7-10 օր պետք է ապաքինման համար: Այս մասին այսօր` փետրվարի 1-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի փոխտնօրեն Գագիկ Մանուկյանը:
«Երեկ գիշերը բերել են հրազենային վնասվածքով, մեզ մոտ հիվանդի վիճակը կարգավորվեց: Վիճակի կայունանալուց հետո, առավոտյան ժամը 10:30-ին կատարվեց վիրահատություն: Հեռացվեց գնդակը, որը գտնվում էր աջ արմունկային ուսի փափուկ հյուսվածքներում»,- ասաց բժիշկը:
Գագիկ Մանուկյանի խոսքով` վիրահատությունը լավ է անցել, հիվանդի վիճակը բավարար է: Պարույր Հայրիկյանը մի քանի ժամից լրիվ կարթանա, ցավեր չունի, արյան ճնշումը, գիտակցությունը նորմալ է:
Գագիկ Մանուկյանը նշեց, որ Հայրիկյանը կմնա վերակենդանացման բաժանմունքում` վերահսկողության տակ, իսկ երկու-երեք օր հետո կտեղափոխվի ընդհանուր բաժանմունք:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Տպագրիչների 9 հասցում հունվարի 31-ին, ժամը 23.30-ին նախագահի թեկնածու, ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձ էր կատարվել` իր տան դիմաց: Պարույր Հայրիկյանին տեղափոխել էին «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն, որտեղ նրան այսօր առավոտյան հաջողությամբ վիրահատել են:
Նախաքննությունը վարում է Ազգային անվտանգության ծառայությունը, ստեղծվել է ոստիկանության եւ ազգային անվտանգության ծառայության համատեղ օպերատիվ քննչական խումբ:

YEREVAN. – Armenian presidential candidate, opposition National Self-Determination Union Chairman Paruyr Hayrikyan—who is at capital city Yerevan’s Surb Grigor Lusavorich Medical Center as a result of a gunshot wound—needs at least seven to ten days to recover. Center Deputy Director Gagik Manukyan told news reporters on Friday.
“He was brought yesterday [Thursday] night with a gunshot wound; the patient’s [health] condition was regulated. Once the condition was stabilized, a surgery was performed [Friday] in the morning at 10:30. The bullet—which was located in the soft tissues of the right elbow shoulder—was removed,” the physician informed.
In Manukyan’s words, the operation went well and the patient is in satisfactory condition. Hayrikyan will wake up in several hours; he has no pain, and his blood pressure and consciousness are in normal state.
Gagik Manukyan noted that Hayrikyan will remain at the hospital’s intensive care department, but he will be transferred to the general department in two or three days.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, an assassination attempt was made against presidential candidate, opposition National Self-Determination Union Chairman Paruyr Hayrikyan, on Thursday at around 11:20pm in downtown Yerevan, in front of his home. Hayrikyan was shot and hospitalized with a gunshot wound in the right collarbone.
Numerous senior officials, politicians, and other presidential contenders are coming to the hospital.