Ֆրանսիայի խորհրդարանը վերջնականապես հավանություն է տվել օրինագծին, որով նույնասեռ զույգերին թույլ է տրվում ամուսնանալ եւ երեխաներ որդեգրել: Այսպիսով, Ֆրանսիան դարձել է աշխարհում 14-րդ երկիրը, որտեղ նույնասեռ ամուսնություններն օրինականացվել են: Ոմանք այդ որոշումը պատմական են համարում, ոմանք էլ կտրուկ դեմ են արտահայտվում դրան:
Օրինագծի ընդունմանը կողմ է քվեարկել 331 պատգամավոր, դեմ՝ 225-ը: Ավելի վաղ այս օրինագիծը նախնական հավանության էր արժանացել երկրի խորհրդարանի երկու պալատների (Ազգային ժողով եւ Սենատ) կողմից: Սպասվում է, որ նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, ով նույնասեռ ամուսնությունների օրինականացման կողմնակից է, կստորագրի այդ օրենքը, երբ այն արժանանա Սահմանադրական խորհրդի հավանությանը: Ամենայն հավանականությամբ, Սահմանադրական խորհուրդը հավանություն կտա օրենքին: Ենթադրվում է, որ Ֆրանսիայում առաջին նույնասեռ ամուսնությունները կկնքվեն արդեն այս տարվա հունիսին:
Ինչպես գրում է «Մոսկովսկի կոմսոմոլեցը», երկրի խորհրդարանի կողմից նույնասեռ ամուսնությունների օրինականացման օրինագծի ընդունումը բախումներ է առաջ բերել այդ նախաձեռնության կողմնակիցների եւ հակառակորդների միջեւ:
Ազգային ժողովի շենքի մոտ իսկական ծեծկռտուք է տեղի ունեցել, որի ժամանակ հակամարտող կողմերն իրար վրա շշեր, մետաղյա տարաներ են նետել, ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ է կիրառել:

Парламент Франции окончательно одобрил законопроект, разрешающий гомосексуальным парам вступать в брак и усыновлять детей. Таким образом, Франция стала 14-й страной в мире, где легализованы однополые браки.  Одни называют это решение историческим, другие резко выступают против.
За принятие законопроекта проголосовал 331 депутат, против — 225. Ранее законопроект, легализовавший однополые браки, предварительно был одобрен обеими палатами парламента – Национальным собранием и Сенатом. Ожидается, что президент Франсуа Олланд, считающийся одним из главных сторонников легализации гомосексуальных семей, подпишет новый закон, как только он получит одобрение Конституционного совета Франции. И скорее всего, совет даст добро. Предполагается, что первые однополые браки могут быть заключены во Франции уже в июне.
Как пишет «Московский комсомолец», парламентское одобрение легализации однополых браков вызвало столкновения между сторонниками и противниками гей-семей. Близ Национальной Ассамблеи было устроено настоящее побоище с метанием бутылок, жестянок и металлических ограждений, полиция применила слезоточивый газ.