Կահիրեում նոր բախումներ են սկսվել ոստիկանության եւ տասնյակ հազարավոր մարտական տրամադրված իսլամիստների միջեւ, որոնք ուրբաթօրյա աղոթքից հետո երթով շարժվել են դեպի քաղաքի կենտրոն:
«Ցասման օրվա» մասնակիցներն արդեն գրոհել են մի քանի ոստիկանական բաժանմունքների վրա, ի պատասխան ոստիկանները արցունքաբեր գազ են կիրառել: Ինչպես հաղորդում է Associated Press-ը, մարդիկ քարեր ու շշեր են նետում, նրոնցից ոմանք ինքնաձիգներից կրակում են ոստիկանների վրա: Քաղաքի վրայով ուղղաթիռներ են թռչում:
BBC-ի մեկնաբան Ջերեմի Բաուենը, որը գտնվում է տեղի ունեցող իրադարձությունների հորձանուտում, իր Twitter-ում գրում է, որ հիմնական բախումները տեղի են ունենում Ռամզեսի հրապարակի եւ Մայիսի 15-ի կամուրջի շրջանում: Նա արդեն տեսել է առնվազն 4 սպանվածի եւ բազմաթիվ վիրավորների, հաղորդում է НТВ-ն:
Բախումներ են սկսվել ոչ միայն Կահիրեում: Չորս զոհի մասին տեղեկություն է ստացվել Իսմայիլիա քաղաքից, որտեղ զինվորները կրակ են բացել Մուրսիի կողմնակիցների ուղղությամբ:
Կահիրեում զոհվել է 20 ցուցարար, հաղորդում է Al Jazeera-ն: Նրանց դիակները տեղափոխել են դաշտային հոսպիտալ:
Հիշեցնենք, որ «ցասման օրվա» համար առիթ է դարձել երկու օր առաջ Կահիրեում իսլամիստների երկու ճամբարները կոպիտ կերպով ցրելը: Այդ գործողություններից հետո սկսված բախումների հետեւանքով մոտ 600 մարդ է սպանվել:

В Каире начались новые столкновения между полицией и десятками тысяч воинственно настроенных исламистов, которые после пятничной молитвы двинулись в центр города.
Участники «дня гнева» уже атаковали несколько полицейских участков, в ответ стражи порядка распылили слезоточивый газ. Как сообщает Associated Press, люди швыряют камни и бутылки, некоторые из них стреляют в полицию из автоматов. Над городом кружат вертолеты.
Обозреватель BBC Джереми Бауен, находящийся на месте, событий пишет в своем Twitter, что основные столкновения происходят в районе площади Рамзес и на мосту 15 Мая. Он уже видел, по меньшей мере, четверых убитых и множество людей с огнестрельными ранениями, сообщает НТВ. Стычки начались не только в Каире. Поступают сообщения о четырех погибших в городе Исмаилия на севере страны: там солдаты открыли огонь по сторонникам свергнутого президента-исламиста Мохаммеда Мурси.
«Росбалт» со ссылкой на телеканал Al Jazeera сообщает, что в Каире погибли 20 сторонников Мурси. Тела были доставлены в развернутый прямо в мечети полевой госпиталь.
Напомним, поводом для нынешнего «дня гнева» стал жестокий разгон двух лагерей исламистов в Каире два дня назад. В начавшихся после этого столкновениях погибли более 600 человек.