Հայտնի է դարձել Լոս Անջելեսի օդանավակայանում կրակոցներ արձակած անձի անունը` 23-ամյա Պոլ Էնթոնի Չյանչյա: Ըստ լրատվամիջոցների` երիտասարդն օդանավակայանում ստուգումները համարել է սահմանադրական իրավունքի ոտնահարում, ինչպես նաեւ մտադիր է եղել վերջ տալ կյանքին:
Լոս Անջելեսի օդանավակայանի երրորդ սպասասրահում կրակոցները հնչել էին ժ. 09:30 -ին (20:30 –ին` Երեւանի ժամանակով):
Կրակոցներ Լոս Անջելեսի օդանավակայանում
Չյանչյան սպանել էր Տրանսպորտային անվտանգության վարչության աշխատակից 39-ամյա Հերարդո Էրնանդեսին եւ վիրավորել եւս երկու մարդու: Ինքը եւս վիրավորվել էր ոտքից եւ դեմքից` օդանավակայանում հերթապահող ոստիկանների կրակոցից: Լոս Անջելեսի միջազգային օդանավակայանի 2-րդ եւ 3-րդ սպասասրահները տարհանվել էին: Բոլոր թռիչքները ժամանակավորապես դադարեցվել էին:  Ուղեւորների բեռները լրացուցիչ  ստուգվել էին: Ըստ ԱՄՆ-ի Քաղաքացիական ավիացիայի դաշնային վարչության` Լոս Անջելեսի օդանավակայանում հետաձգվել էր 746 չվերթ:
Տեղի ժամանակով ժ. 19:00 –ի դրությամբ (06:00 ` Երեւանի ժամանակով), օդանավակայանի երրորդ սպասասրահը նախկինի պես փակ էր, հայտնում է «lenta.ru»-ն:
Քննությանը մոտ կանգնած  աղբյուրնները հայտնել են , որ  Չյանչյայի մոտ հայտնաբերվել է գրություն, որտեղ գրված էր, թե ինքը մտադիր է սպանել  «TSA-ի աշխատակիցներին եւ խոզերին (pigs – ը ոստիկանների խոսակցական անվանումներից մեկն է)»: Ըստ Չյանչյայի`օդանավակայաններում TSA-ի աշխատակիցների կատարած ստոգումները ոտնահարում են իր սահմանադրական իրավունքները: Նա զինված է եղել 30 փամփուշտ ունեցող կիսավտոմատ հրացանով:
Պարզվել է նաեւ, որ Չյանչյան նախօրեին իր ընտանիքի անդամներից մեկին  SMS էր ուղարկել, որտեղ հայտնել էր ինքնասպան լինելու իր մտադրության մասին:  Չյանչյայի հայրը, որն ապրում է Նյու Ջերսիում, իմանալով այդ հաղորդագրության մասին, կապվել է Լոս Անջելեսի  ոստիկանության հետ եւ խնդրել հեթապահներ ուղակել իր որդու տուն: Ոստիկանները խոսել են Չյանչյայի հարեւանների հետ եւ կասկածելի ոչինչ չեն նկատել:

Стало известно имя открывшего стрельбу в аэропорту Лос-Анджелеса – это 23-летний Пол Энтони Чьянчья. По данным СМИ, молодой человек считал проверки в аэропорту ущемлением конституционных прав, а также намеревался свести счеты с жизнью.
Стрельба в третьем терминале аэропорта Лос-Анджелеса была открыта в 09:30 по местному времени (20:30 по Еревану).
Стрельба в аэропорту Лос-Анджелеса
Чьянчья убил сотрудника Управления транспортной безопасности (TSA) 39-летнего Херардо Эрнандеса и ранил еще двоих человек. Сам Чьянчья был ранен в ногу и лицо полицейскими, дежурившими в аэропорту. Второй и третий терминалы аэропорта Лос-Анджелеса были эвакуированы. Все полеты из аэропорта были временно приостановлены. Багаж пассажиров был подвергнут дополнительной проверке. Согласно сообщению Федерального управления гражданской авиации США, в аэропорту Лос-Анджелеса отложены 746 рейсов.
По состоянию на 19:00 по местному времени (06:00 по Еревану), третий терминал аэропорта, в котором произошла стрельба, по-прежнему был закрыт, сообщает «Лента.Ру».
Близкие к расследованию источники сообщили, что у Чьянчьи была обнаружена записка, в которой говорилось, что он планирует убить «сотрудников TSA и свиней (pigs - одно из сленговых наименований полицейских)». Чьянчья считал, что проверки, проводимые сотрудниками TSA в аэропортах, ущемляют его конституционные права. Он был вооружен полуавтоматическим ружьем с магазином на 30 патронов.
Кроме того, стало известно, что Чьянчья накануне отправил одному из членов своей семьи СМС-сообщение, в котором говорил о намерении расстаться с жизнью. Отец Чьянчьи, живущий в Нью-Джерси, узнав об этом сообщении связался с полицией Лос-Анджелеса и попросил отправить патрульных в дом его сына. Полицейские поговорили с соседями Чьянчьи и не заметили ничего подозрительного.