«Նախ՝ ոչ ոք չի կարող անարդարացիորեն վիրավորել ինձ: Երկրորդ՝ այն, ինչ ցանկանում էի ասել, ասել եմ նիստերի դահլիճում»: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում այսօր հայտարարել է ընդդիմադիր պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով խորհրդարանական նիստին:
Նշենք, որ խորհրդարանական նիստի ժամանակ, երբ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը Փաշինյանին «արա»-ով է դիմել, Փաշինյանը նրան պատասխանել է. «Արա-ն դու ու քո շեֆն եք»:
Իր հերթին փոխխոսնակը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ զկբում ինքը փորձել է ուշադրություն չդարձնել Փաշինյանի ռեպլիկներին, սակայն խորհրդարանը, իշխող կուսակցության ներկայացուցչի կարծիքով, եւս հանդիսանում է քաղաքական կրքերի դրսեւորման վայր եւ երբեմն պատգամավորները չեն կարող խուսափել դրանից: Նա միեւնույն ժամանակ ասել է, որ չի կիսում այն կարծիքը, որ իշխանությունները բոլոր միջոցներով փորձում են ստիպել ընդդիմության լռել ու այդ պատճառով հաճախ անջատում են ընդդիմադիր պատգամավորների խոսափողները. «Հակառակը, մենք խրախուսում ենք ու բարձր ենք գնահատում ընդդիմադիրների իրավունքը՝ կարծիք արտահայտելու: Սակայն երբ գործընկերդ խոսում է, մյուս բոլորը պետք է կուլտուրա ունենան ու լսեն»:
Շարմազանովի խոսքով՝ իրենց լեզվակռվում տղայական վարքագծի տարրեր չկային, պարզապես կրքերը մի քիչ բորբոքվել էին: Ինչ վերաբերում է նրան, որ ինքը մատով սպառնացել է Փաշինյանին, Շարմազանովը ընդգծել է, որ դա նրա վարքին ադեկվատ պատասխան էր. «Ես, համենայնդեպս, նպատակ չունեի որեւէ մեկին վիրավորելու, դա ադեկվատ վարք էր, գուցե՝ մի փոքր հուզական»:

«Во-первых, никто не может несправедливо обидеть меня. Во-вторых, все, что я хотел сказать, я сказал в зале заседаний». Об этом в беседе с журналистами 5 декабря заявил оппозиционный депутат Никол Пашинян, касаясь инцидента в ходе заседания парламента.
Отметим, что во время заседания парламента, когда вице-спикер Эдуард Шармазанов обратился к Пашиняну фамильярно на «ара», Пашинян отпарировал: «Ара – это ты и твой шеф».
В свою очередь, в беседе с журналистами вице-спикер отметил, что он сначала пытался не обращать внимания на реплики Пашиняна, но парламент, по мнению представителя правящей партии, также является местом для политических страстей, и иногда депутаты не могут этого избежать. Он одновременно сказал, что не разделяет мнения, что власти всеми способами пытаются заставить оппозицию молчать и по этой причине очень часто отключают микрофоны оппозиционных депутатов: «Наоборот мы поощряем и высоко ценим право оппозиционеров на выражение мнений. Но когда твой коллега говорит, все остальные должны иметь культуру и слушать».
По словам Шармазанова, в их перепалке не было элементов пацанского поведения, просто страсти немного накалились. Что касается того, что он пригрозил пальцем Пашиняну, Шармазанов отметил, что это был адекватный ответ на его поведение: «Я, по крайней мере, не преследовал цель кого-либо обидеть, это было адекватное поведение, может – немного эмоциональное».