Կուտակային կենսաթոշակների դեմ պայքարողները դեկտեմբերի 7-ին կեսօրին Ազատության հրապարակից հեծանիվներով շարժվեցին դեպի Հանրապետության հրապարակ (ֆոտոռեպորտաժ
«Մեր հիմնական նպատակն է, որ մարդիկ քաջատեղյակ լինեն, քանի որ հունվարից այս ամեն ինչը կանդրադառնա նրանց սեփական եկամուտների վրա։ Ուզում ենք, որ ավելի շատ մարդիկ միանան, ավելի մեծ երթեր կազմակերպվեն, որովհետև հետո դիմելու ենք Սահմանադրական դատարան»,- երթը սկսելուց առաջ հայտարարեց Սերգեյ Արամյանը։
Հեծանիվներով ակցիային միացել են մայրերն իրենց փոքրիկ երեխաների հետ. «Այս օրենքը ազդելու է նաև երեխայի վրա, դրա համար իրենն էլ եմ բերել ինձ հետ»,- NEWS.am-ին ասաց 1-ամյա Հայկի մայրիկը՝ Իզաբելլա Սարգսյանը։
Այս պահին 20-ից ավելի հեծանվորդներ «Դեմ եմ պարտադիրին» գրությամբ դրոշակներով և անցնում են քաղաքի կենտրոնական փողոցներով և թռուցիկներ բաժանում։
«Հեծանիվն էլ է տրանսպորտային միջոց, հետևաբար մենք փողոցի աջ մասով ենք երթևեկելու։ Երկուական հեծանիվներով իրար հետևից կգանք,- երթից առաջ հրահանգեց կազմակերպիչներից մեկը։
Հեծանվորդները Մաշտոցի պողոտայով բարձրանալու են Մատենադարան, այնուհետև Կորյունից Աբովյանով Հանրապետության հրապարակ։ Վերջնակետը նորից Ազատության հրապարակն է՝ Ամիրյան փողոցով և Մաշտոցի պողոտայով։

Протестующие против внедрения накопительной пенсионной системы в полдень 7 декабря на велосипедах двинулись с Площади Свободы к Площади Республики Еревана (фоторепортаж).
«Нашей основной целью является то, чтобы люди были осведомлены, так как с января 2014 года все это отразится и на их доходах. Мы хотим, чтобы больше людей присоединились к акции и выходили на шествия, потому что потом мы будем обращаться в Конституционный суд»,- до начала шествия заявил участник шествия Сергей Арамян.
К акции на велосипедах присоединились также матери с детьми. «Этот закон подействует и на ребенка, поэтому я взяла его с собой»,- сообщила корреспонденту Новости Армении – NEWS.am мать годовалого Айка Изабелла Саркисян.
В данный момент больше 20 велосипедистов с плакатами едут по центральным улицам Еревана и распространяют буклеты.
«Велосипед тоже транспортное средство, следовательно, мы будем придерживаться правил дорожного движения, и ехать по правой стороне дороги. Мы поедем по два велосипедиста друг за другом»,- перед шествием объявил один из организаторов.
Велосипедисты проедут к Матенадарану по проспекту Маштоца, потом по улицам Корюна и Абовяна – к Площади Республики. Конечным пунктом будет снова Площадь Свободы через улицы Амиряна и проспекту Маштоца.