«Հանուն ազատ անկախ Հայաստանի» Ազատության հրապարակում հավաքվածները հենց նոր երթով շարժվեցին դեպի Ազգային անվտանգության ծառայության շենք՝ ի պաշտպանություն Շանթ Հարությունյանի եւ մյուս քաղբանտարկյալների:
Հավաքի մասնակիցների թիվը գնալով աճում է. այս պահին ակցիայի մասնակիցների թիվը անցնում է 100-ից: Նրանց թվում են նաեւ «Նախախորհրդարանի» անդամներ, նաեւ ակտիվիստ Վարդգես Գասպարին:
Երթից առաջ Շանթ Հարությունյանի 14-ամյա որդին՝ Շահեն Հարությունյանը, ողջունեց հավաքվածներին, շնորհավորեց նրանց Ամանորը:
Այս պահին բողոքի երթի մասնակիցները «Հայաստանն առանց քաղբանտարկյալների», «Ազատ անկախ Հայաստան» վանկարկումներով, «Ազատություն Շանթ Հարությունյանին» գրությամբ պաստառներով քայլում են Սայաթ-Նովա փողոցով:
Մասնակիցները դեռ չեն հասել ԱԱԾ, սակայն ոստիկաններն արդեն փակել Նալբանդյան փողոցը, որպեսզի ակտիվիստները չկարողանան մոտենալ շենքին:
Նշենք, որ հունվարի 1-ին Գարեգին Նժդեհի ծննդյան օրն է, եւ մի խումբ քաղաքացիական ակտիվիստներ երթ են կազմակերպել՝ ի պաշտպանություն քաղբանտարկյալների:

На площади Свободы в Ереване собрались демонстранты на акцию протеста «Ради свободной и независимой Армении» – несколько минут назад они двинулись шествием к зданию Службы национальной безопасности Армении в защиту националиста Шанта Арутюняна и других политзаключенных. Об этом сообщает корреспондент Новости Армении – NEWS.am
Постепенно число участников акции увеличивается: в данный момент число собравшихся превышает 100 человек. Среди них находятся члены инициативной группы «Предпарламент», а также активист Вардгес Гаспари. Участники акции протеста шагают по улице Саят-Нова, скандируя лозунги «Армения без политзаключенных», «Свободная и независимая Армения», «Свободу – Шанту Арутюняну». Участники еще не дошли до здания Службы национальной безопасности, но полицейские уже перекрыли улицу Налбандяна, чтобы активисты не могли приблизиться к зданию.
Отметим, что 1 января родился армянский военный и государственный деятель, автор концепции армянской национальной идеологии Гарегин Нжде. По этому поводу группа гражданских активистов организовала шествие в защиту политзаключенных.