Սոչիում կազակները խափանել են Pussy Riot-ի մասնակիցների երկրորդ փորձը նկարահանել հոլովակ «Պուտինը կսովորեցնի քեզ սիրել հայրենիքը»: Աղջիկների խոսքով՝ տղամարդիկ հարձակվել են իրենց վրա, ծեծել մահակներով ու մտրակներով: Կիրառել են պղպեղի գազ:
«Սոչի-2014 բանների մոտ «Պուտինը կսովորեցնի քեզ սիրել հայրենիքը» երգի ներքո կազակները հարձակվել են Pussy Riot-ի վրա, ծեծել են մրտակներով ու պղպեղի գազ օգտագործել նրանց դեմ»,- հաղորդել է Տոլոկոննիկովան Twitter-ում:
Արդյունքում մասնակիցներից մեկի ունքն է պատռվել, նրան տեղափոխել են հիվանդանոց: Խմբի մյուս մասնակիցների մարմինների վրա մահակների ու մտրակների հարվածների հետքեր են մնացել, կոտրել եբ Մարիա Ալյոխինայի մատ, հաղորդում է Utro.ru-ն:
Ինչպես հաղորդում են, խմբի վեց մասնակիցներ եւ օպերատորները, ակտիվիստների խոսքով, հավաքվել են նավահանգստի մոտ տեսահոլովակ նկարահանել: Երբ նրանք կանգնած էին «Սոչի-2014« պաստառի մոտ, նրանց 20 կազակներ են մոտեցել: «Պուտինը կսովորեցնի քեզ սիրել հայրենիքը» երգը նվիրված է «Բոլոտնայի բանտարկյալներին, Օլիմպիադային, բնապահպան Վիտիշկոյին եւ Ռուսաստանում ազատությունների սահմանափակմանը:
Նշվում է, որ հոլովակ նկարահանելու առաջին փորձը երեկ է եղել, սակայն մասնակիցները, չհասած նկարահանման վայր, ձերբակալվել են ոստիկանության կողմից գողության մեղադրանքով: Հարցաքննությունից հետո ակտիվիստներին ազատ են արձակել:

В Сочи казаки сорвали вторую попытку участниц Pussy Riot записать клип на песню «Путин научит тебя родину любить». По словам девушек, мужчины набросились на них, избили дубинками и нагайками. Был применен перцовый газ.
«У баннера Сочи-2014 под песню «Путин научит нас любить родину» на Pussy Riot напали казаки, били плетками и обильно поливали перцовым газом», - сообщила Толоконникова в Twitter.
В результате у одного участника планируемой акции рассечена бровь, его увезли в травмпункт. У остальных членов коллектива на теле остались следы от ударов дубинками и плетьми, Марии Алехиной рассекли палец, сообщает Утро.Ру.
Как сообщается, шестеро участников группы и операторы, по словам активисток, собирались записать видео у здания морского порта. Когда они стояли у плаката «Сочи-2014», к ним подошли около 20 казаков. Песня «Путин научит тебя родину любить» посвящена «узникам Болотной», Олимпиаде, экологу Витишко и подавлению свобод в России.
Отмечается, что первая попытка снять клип была предпринята вчера, однако участницы, не дойдя до места съемок, были задержаны полицией по обвинению в краже. После допроса активисток отпустили.