Իտալացի ինժեներները ստեղծել են այսպես կոչված «հագնելու ռոբոտ», որը նրանց խոսքով այսօր կառուցվածքային առումով հանդիսանում է ամենաբարդը:
Սարքը, որն անվանում են նաեւ «մարմինը երկարացնող» կամ «մարմինը շարունակող» ստեղծվել է պերցեպտուալ ռոբոտների լաբորատորիայում: Համակարգը թույլ է տալիս այն հագնելուց հետո ամեն ձեռքով 50 կգ քաշով ծանրություն բարձրացնել առանց ջանքերի, հաղորդում են մշակողները: Ռոբոտը կարող է օգտագործվել արտադրության մեջ կամ փրկարարների կողմից փլատակները բարձրացնելու համար:
Ինչպես հաղորդում են սա մեկն է համակարգերի այն վարկածներից, որ մշակվում են ողջ աշխարհում արտադրության մեջ կիրառելու, թերապեւտիկ ու ռազմական նպատակներով: Մարդու գործունեությունը հեշտացնելու գաղափարը շատ հին է, ուստի առաջին հայացքից շատերը կհիշեն 1990-ականների ֆանտաստիկ ֆիլմերը: Նմանատիպ սարքեր կան «Օտարները», «Աստղային պատերազմներ» եւ այլ ֆիլմերում, հաղորդում է GlobalScience.ru.-ն:

Инженеры из Италии разработали так называемого «одеваемого робота», который по их словам является наиболее конструктивно сложным на сегодняшний день.
Машина, которую еще называют «удлинитель» тела или «продолжатель тела» был построен в лаборатории перцепционной робототехники. Система позволяет, одевшему ее на себя, поднимать до 50 килограммов каждой рукой без каких-либо усилий, сообщают разработчики.  Робот может быть использован на производстве или спасателями для расчистки завалов.
Как сообщается, этот экзоскелет - один из многих вариантов, разрабатываемых по всему миру систем для работы на производстве, для терапевтических и военных целей. Сама идея упрощения деятельности человека стара как мир, поэтому при беглом взгляде на этот проект, вероятно, многим вспомнятся фантастические фильмы особенно популярные в 90-х годах прошлого столетия. Похожие машины можно увидеть в фильме «Чужие», «Звездные войны» и т.д., сообщает GlobalScience.ru