Հոլանդացի Շոն Բաքլսը աճուրդում իր «թվային հոգին» վաճառել է 350 եվրոյով: Ուսանողի անձնական կյանքը ձեռք բերել The Next Web ընկերությունը, որը զբաղվում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների մասին լուրերի հրապարակմամբ, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»՝ վկայակոչելով ABC News-ը:
Շոն Բաքլսի «թվային հոգին» բաղկացած է նրա բնակության կոնկրետ հասցեից, նրա բոլոր էլեկտրոնային փոստերի, բոլոր բժշկական գրառումների, նրա ինտերնետ բրաուզերի պատմության, ինչպես նաեւ սոցիալական ցանցերում նրա բոլոր գրառումների հասանելիությունից:
Հոլանդացի ուսանողը չի ափսոսում իր արարքի համար եւ հույս ունի դա ավելի մեծ ուշադրություն կգրավի ինտերնետում տվյալների գաղտնիության թեմայի վրա:
Շոն Բաքլսը իր «թվային հոգին» վաճառելու հայտարարությունն ինտերնետում տեղադրել էր դեռ ապրիլի սկզբին: «Դա ինչ-որ հույս էր, որ իմ անհատական տվյալները կարելի է առցանց հսկողության տակ պահել եւ տեղեկանալ, թե որքանով են դրանք կարեւոր ուրիշների համար»,-հայտարարել է Շոնը: Նրա խոսքով՝ ընկերությունը, որը ձեռք է բերել իր տվյալները, այդ տեղեկատվությունը կօգտագործի՝ ուսումնասիրելու համար սոցիալական ցանցերում մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության հարցերը:

Голландец Шон Баклс продал на аукционе свою «цифровую душу» за 350 евро.
Личную жизнь студента из Голландии приобрела компания The Next Web, занимающаяся публикацией новостей про информационные технологии, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на ABC News.
«Цифровая душа» Шона Баклса состоит из точного адреса его проживания, доступа ко всем ящикам электронной почты, ко всем медицинским записям, к истории его интернет-браузера, а также полной информации из социальных сетей (переписки в различных мессенджерах и чатах).
Голландский студент не сожалеет о своем поступке и надеется, что это привлечет больше внимания к теме конфиденциальности данных в интернете.
Шон Баклс выложил объявление о продаже своей «цифровой души» еще в начале апреля.
«Это была некая надежда на то, что мои персональные данные можно взять под некий онлайн-контроль и узнать, насколько они важны для других», — заявил Шон.
По словам Баклса, компания, которая приобрела его данные, будет использовать эту информацию, чтобы изучить вопросы неприкосновенности частной жизни в социальных сетях.