Դոնեցկ քաղաքի Լենինի հրապարակում բազմահազարանոց հանրահավաք է ընթանում՝ ընդդեմ Դոնեցկի մարզում Ուկրաինայի նախագահի ընտրությունների անցկացման:
Ամբիոնից ելույթ է ունենում «Դոնեցկի ժողովրդականա հանրապետության» վարչապետ Ալեքսանդր Բորոդայը: Ակցիայի մասնակիցների ձեռքի Ռուսաստանի, ԴԺՀ-ի, «Դոնբասի ժողովրդական դիմադրության», նաեւ Բելառուսի դրոշներ են: Հանրահավաքն սկսվել է զոհված ապստամբների հիշատակին լռության րոպեով:
Դոնեցկում այսօր ոչ մի ընտրատեղամաս չի բացվել: ԴԺՀ մամուլի ծառայությունում նշել են, որ բոլոր տեղամասերը, որոնք կբացվեն, ԴԺՀ ակտիվիստներն ու ապստամբները անմիջապես կփակեն՝ առգրավելով քվեաթերթիկները, փաստաթղթերն ու կազմտեխնիկան:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 12-ին Դոնեցկի եւ Լուգանսկի «ժողովրդական հանրապետությունները» հռչակել են իրենց անկախությունը՝ այդ տարածքներում անցկացված «հանրաքվեների» հիման վրա: Մայիսի 24-ին ինքնահռչակ հանրապետությունները միավորվել են միասնական Նովոռոսիա պետության մեջ:

На площади Ленина в центре города Донецка собрался многотысячный митинг против проведения выборов президента Украины на территории Донецкой области.
С трибуны выступает премьер Донецкой народной республики (ДНР) Александр Бородай. Люди держат в руках российские триколоры, флаги ДНР, народного ополчения Донбасса, флаги Белоруссии. Митинг начался с минуты молчания в память о погибших ополченцах в боях под Карловкой, Славянском, Краматорском, Мариуполем и селе Пески.
Ни один предвыборный участок в Донецке сегодня не открылся. Пресс-служба Донецкой народной республики утверждает, что все участки, которые будут открыты, ополченцы и активисты ДНР сразу же будут закрывать, изымая бюллетени, документацию и оргтехнику.
Напомним, 12 мая Донецкая и Луганская «народные республики» объявили о своей независимости на основании проведенных в регионах референдумов. 24 мая самопровозглашенные республики объединились в единое государство Новороссия.