Հայտնի է դարձել  Մոսկվայի մետրոյի վթարի գործով առաջին կասկածյալի ինքնությունը։
Ըստ քննության՝ Ճանապարհային ծառայության երրորդ  դիստանցիայի ճանապարհային վարպետի օգնականը պետք է վերանորոգումից հետո ստուգեր  երկաթգծերին սլաքնային մեխանիզմի տեղադրման ճշգրտությունը։  Սակայն նա չէր կատարել իր պարտականությունը։ Ոստիկանությունը ենթադրում է, որ բազմատոննանոց գնացքների երթեւեկության հետեւանքով առաջացած ցնցումների պատճառով վատ  տեղադրված սլաքը շեղվել է իր նախնական դիրքից եւ գնացքը շարժվել  է դեպի թունելի պատը։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 15-ին Մոսկվայի մետրոպոլիտենի Արբատ-Պոկրովսկ գծի  «Սլավյանսկի բուլվար» եւ «Պարկ պոբեդի» կայարանների միջեւ առավոտյան «պիկ ժամին» երկաթգծերից դուրս են եկել գնացքի երեք վագոնները։
Մետրոյի վթարի հետեւանքով զոհերի եւ տուժածների ընդհանուր թիվը 162  է, որոնցից 22-ը զոհվել են։ Ներկայումս հիվանդանոցներում   129 տուժած կա, երկու հայուհի վերակենդանացման բաժանմունքում են։

The first suspect is identified in Tuesday morning’s subway accident in Moscow.
According to investigation, the assistant road master of the subway system should have inspected the precision of the installed arrow mechanism of the rails after their repair, but he did not fulfill his duty.
The Moscow Police assume that the arrow was ill-placed as a result of the shocks caused by the traffic of the heavy subway cars, it had deviated from its initial position, and therefore the subway train had moved toward the tunnel wall.
Three subway cars were derailed in Moscow Subway. As a result, the total number of dead and injured is 162, 22 of whom have lost their lives. There are 129 injured in hospitals, including two young Armenian women who are in the intensive care unit.