Բազմաթիվ մրցանակների դափնեկիր ռեժիսոր Ֆաթիհ Ակինի վերջին՝ «Սպի» անվանումով ֆիլմի պրեմիերան կայանալու է Վենետիկի 71-րդ միջազգային կինոփառատոնում, որն անցկացվելու է օգոստոսի 27-ից սեպտեմբերի 6-ը: Այս մասին գրում է «Asbarez»-ը:
Սցենարի հեղինակներն են Ֆաթիհ Ակինն ու Մարտիկ Մարտինը: Ֆիլմն անգլերեն է, տեւողությունը՝ 138 րոպե, չնայած Վենետիկում ներկայացվելիք տարբերակում այն կրկնօրինակվել է գերմաներեն:
«Սպի» ֆիլմը («The Cut») պատմում է Ցեղասպանությունը վերապրած հայազգի Նազարեթ Մանուկյանի մասին, ով տեղեկանում է, որ իր երկվորյակ դուստրերը կարող են ողջ լինել, եւ գնում է նրանց գտնելու: Նազարեթը Մարդին գյուղից ուղեւորվում է անապատ, այնուհետեւ Կուբա եւ, վերջապես, Հյուսիսային Դակոտա:
Համր Նազարեթի դերում հանդես է եկել Թահար Ռահիմը: Մյուս դերասաններից են Սիմոն Աբգարյանը, Արսինե Խանջյանը, Ակին Ղազին եւ Ջորջ Գեորգիուն: «Թահարն ամբողջ ֆիլմի ընթացքում ոչ մի խոսք չի ասում, եւ նա փոքր-ինչ Չարլի Չապլինին է հիշեցնում: Բայց, միաժամանակ, սա տիպիկ արեւմտյան կերպար է, Սերջիո Լեոնեի նման»,- նշել է ռեժիսորը:

Award winning Turkish director Fatih Akin’s latest film, “The Cut,” will premiere at the 71st Venice International Film Festival that will take place from August 27 to September 6, reported Asbarez.
The script of the film is written by Akin himself and Mardik Martin. The film is in English, and runs for 138 minutes, although the version that will premiere in Venice is dubbed over in German.
“The Cut” tells the story of an Armenian man, Nazareth Manoogian, who after surviving the Genocide learns that his twin daughters may be alive, and goes on a quest to find them. Nazareth’s journey takes him from his village Mardin in Turkey to the deserts, to Cuba and finally the US State of North Dakota.
Nazareth, who is a mute, is played by Tahar Rahim. Other cast members include Simon Abkarian, Arsinee Khanjian, Akin Gazi, and George Georgiou.
“Tahar doesn’t say a word throughout the film and he is a bit like Charlie Chaplin, but at the same time, he is a typical western character, like Sergio Leone,” Akin said.