Արցախի Մարտունու շրջանի ուղղությամբ ղարաբաղա-ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գծում խաղաղ է: Լռությունը խախտում է անցնող ավտոմեքենայի ձայնը. լրագրողների խումբը գնում է դիրքեր՝ ադրբեջանական կողմի մի շարք դիվերսիոն փորձերից հետո իրավիճակին տեղում ծանոթանալու համար: «Ահա այնտեղ՝ ոչ հեռու, ադրբեջանական դիրքերն են»,- ասում է մեզ ուղեկցող զինվորականը՝ միաժամանակ վարորդին հրահանգելով ճանապարհի այդ հատվածն ավելի արագ անցնել, ինչ գիտես՝ հակառակորդի գլխին ինչ կփչի (ֆոտոռեպորտաժ):
Մոտենում ենք դիրքերից մեկին, որտեղ մեզ ժպիտով դիմավորում են զինվորները. «Բարի գալուստ»: Հերթափոխով անցկացրած անքուն գիշերվանից հետո նրանք ոչ միայն ժպտում են մեզ, այլեւ աշխույժ զբաղվում են իրենց ընթացիկ գործերով:
Դիրքի ամբողջ երկայնքով մի քանի շներ են շրջում, որոնք ոչ մի ագրեսիա չցուցաբերեցին: «Նրանք մեզ շատ են օգնում, ամենաթեթեւ աղմուկի դեպքում սկսում են հաչել: Մենք նրանց սովորեցրել ենք արձագանքել հակառակորդի գործողություններին»,- ժպտալով պատմում է սպաներից մեկը: Հետաքրքրվում եմ. իսկ ինչո՞ւ են պարզ փողոցային շներ: «Մեր շների առջեւ սահմանախախտին վնասազերծելու խնդիր դրված չէ, նրանց խնդիրն է՝ նախազգուշացնել դիվերսիայի փորձի մասին, եւ նրանք հրաշալի կատարում են այն: Ի դեպ, ժամանակին ադրբեջանական դիրքապահները դրա համար սագ էին պահում, որոնք հայտնի են իրենց աղմկոտությամբ եւ սթափությամբ»,- նշեց նա:
Ամենայն հավանականությամբ՝ ադրբեջանական զինված ուժերին ոգեշնչել է առասպելն այն մասին, թե ինչպես են սագերը փրկել Հռոմը: Այդ առասպելի համաձայն, սագերը ժամանակին Հռոմը փրկել են, իսկ թե ուր են կորել ադրբեջանական բանակի սագերը՝ անհասկանալի է: «Որոշ ժամանակ առաջ սահմանամերձ հայկական մի գյուղում ադրբեջանական չափազանց նիհար դիրքապահ շուն էր անցնում: Հատում էր ականապատված դաշտը, հայ գյուղացիները խղճահարությունից ելնելով՝ կերակրում էին, եւ շունը հեռանում էր: Ականները չէին պայթում, քանի որ որոշակի քաշի դեպքում են սկսում գործել»,- պատմում է զինվորներից մեկը:
Առջեւում ադրբեջանական դիրքերն են, որոնցից մեզ բաժանում է արեւախանձ անապատային տեղանքը: Դիրքապահի փոքրիկ պատուհանիկից ավելի շատ տեսագրելու կամ լուսանկարելու մեր փորձերն անհանգստացած զինծառայողը կասեցնում է. «Բավական է: Վտանգավոր է: Կարող են սկսել կրակել ձեր ուղղությամբ»: Վերադառնում ենք: Իսկ զինվորներն այդ ընթացքում մեզ համար հյուրասիրություն էին պատրաստել. սեւ սուրճ եւ քաղցրավենիք: Զինվորներն իրենք են իրենց համար ճաշ պատրաստում հատուկ հարմարեցված վառարանի վրա: Այդ օրը ճաշացանկում միս ու մակարոն էր:
Դիրքապահների խումբն առավոտյան ժամը 5-ից ոտքի վրա է: Յուրաքանչյուրն անցնում է իր պարտականությունների կատարմանը, սահմանված գրաֆիկի համաձայն՝ գիտի իր խնդիրը: Անկախ եղանակային պայմաններից՝ դիրքապահը գիտի, որ պետք է ուշադիր հետեւի իրեն վստահված սահմանահատվածին:
«Շփման գծի այս հատվածում, որը մենք ենք վերահսկում, առայժմ դիվերսիայի փորձ չի եղել, մենք վստահ եւ արթուն կատարում ենք մեր ծառայությունը: Սա առաջին՝ ամենապատասխանատու գիծն է, եւ դիրք բարձրացող յուրաքանչյուր զինվոր գիտակցում է իր վրա դրված պատասխանատվությունը»,- պատմում է դիրքապահ Միխայիլ Ամիրխանյանը, ով Պաշտպանության բանակում ծառայում է արդեն 21 ամիս:
Սահմանային այդ հատվածը փոքր չէ, սակայն, Ամիրխանյանի խոսքով, ինքն ու ընկերները վստահորեն վերահսկում են այն: «Հիշում եմ առաջին օրը, երբ եկա դիրքեր: Այն ժամանակ սերժանտ էի, ընկերներս հոգեպես ու բարոյապես աջակցում էին ինձ առաջին օրը որպես դիրքապահ անցկացնելու ընթացքում: Անկախ այն հանգամանքից, որպես դիրքապահ քո առաջին, թե տասներորդ օրն է, պատասխանատվության զգացողությունը նույնն է: Բանակն առաջին հերթին կոփում է մարդուն, ինչը թույլ է տալիս ավելի դիմացկուն լինել քաղաքացիական կյանքում: Երկու տարվա զինծառայության ընթացքում ինքնուրույն եւ վստահ ես դառնում»,- շարունակում է Ամիրխանյանը՝ նշելով, որ տանն իրեն սպասում են ծնողներն ու սիրելի աղջիկը:
Ստեփանակերտ ուղեւորվելիս խնդրում ենք անցնել Աղդամով, որի մասին վերջերս հիշատակեց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ նշելով, որ մենք ավելի քան 300 կմ հեռահարությամբ բալիստիկ հրթիռներ ունենք, եւ դրանք շատ կարճ ժամանակահատվածում կարող են ցանկացած ծաղկուն բնակավայր այնպիսի ավերակների վերածել, ինչպիսին Աղդամն է:

На мартунийском направлении линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана тихо. Тишину нарушает звук проезжающего автомобиля – группа журналистов направляется на посты, чтобы на месте ознакомиться с атмосферой на передовой после ряда диверсионных вылазок азербайджанской стороны. «Вон там недалеко азербайджанские посты», - рукой показывает сопровождающий нас военнослужащий, одновременно отдавая указания водителю проезжать эту часть дороги быстрее, мало ли, что взбредет в голову противнику. (фоторепортаж)
Подъезжаем к одному из постов, где нас с улыбкой встречают солдаты: «Добро пожаловать». После посменно проведенной бессонной ночи они нам не только добродушно улыбаются, но и бодро занимаются своими текущими делами.
В окопах по всему периметру поста чинно разгуливают несколько собак, которые не проявили какой-либо агрессии. «Они нам очень помогают, при малейшем шуме начинают лаять. Мы их приучили реагировать на противника», - улыбается один из офицеров. Интересуюсь, а почему не овчарки, а простые дворняги. «Перед нашими собаками не поставлена задача обезвредить нарушителя, их задача – предупредить своим лаем о попытке совершить диверсионную вылазку, и они отлично с этим справляются. Кстати, в свое время азербайджанские постовые для этого дела заводили гусей, которые известны своей шумливостью и бдительностью», - отметил он.
По-видимому, азербайджанские вооруженные силы были воодушевлены легендой о том, как гуси спасли Рим. Гуси-то, согласно легенде, в свое время Рим спасли, а вот куда делись гуси азербайджанской армии, осталось непонятным. «Некоторое время назад в одно приграничное армянское село приходила постовая исхудавшая собака азербайджанцев, пересекала минное поле, сельчане из жалости ее подкармливали, и она уходила. Заложенные на поле мины не взрывались, так как реагируют на определенный вес», - рассказывает один из солдат.
Впереди азербайджанские посты, от которых нас отделяет пустынная выжженная солнцем местность. Наши попытки подольше фотографировать или снять на видео из маленького окошка постового пресекает обеспокоенный военнослужащий: «Хватит. Это опасно, по вам могут начать стрелять». Неохотно возвращаемся в блиндаж, где солдаты приготовили для нас угощение: черный кофе и сладости. Обед себе готовят сами солдаты, на специально оборудованной печи. В этот день в меню было мясо и макароны.
Группа постовых на ногах с 5 часов утра. Каждый приступает к своим обязанностям, согласно установленному графику, знает свою задачу. Вне зависимости от погодных условий постовой знает, что должен бдительно следить за доверенным ему участком линии соприкосновения в течение предусмотренного времени.
«Диверсионных вылазок на этом участке, который контролируем мы, еще не было, мы уверенно и бдительно несем службу. Это первая, самая ответственная линия, и каждый солдат, поднимающийся на пост, осознает возложенную на него ответственность», - рассказывает постовой Михаил Амирханян, который служит в Армии обороны 21 месяц. Участок не маленький, но, по словам Амирханяна, он и его товарищи уверенно контролируют его. «Помню первый день, когда пришел на пост. Тогда я был сержантом, морально и психологически мне помогли товарищи, поддержав в первый день в качестве постового. Вне зависимости от того, это твой первый или десятый день в качестве постового, чувство ответственности всегда одинаково. В первую очередь, армия закаляет человека, что позволит быть стойким на гражданке. За два года службы становишься самостоятельным и уверенным», - продолжает Амирханян, отмечая, что дома его ждут родители и любимая девушка.
По дороге в Степанакерт просим ехать через Агдам, о котором недавно упомянул президент Армении Серж Саргсян, отметив, что у нас есть  баллистические ракеты, радиус действия которых более 300 км, и они в очень краткие сроки могут превратить любой процветающий населенный пункт в такие руины, в какие превращен Агдам.