Կիբորգ-միջատները շուտով կկարողանան մարդուն փոխարինել հետախուզական գործողություններում, որոնք հատուկ ռիսկերի հետ են կապված: Նման պնդմամբ հանդես են եկել ամերիկացի հետազոտողները:
Գիտնականները միջատների մեջ սարք տեղադրելու միջոց են գտել, որը թույլ կտա հեռավորությունից կառավարել նրանց: Մասնագետները նշում են, որ առաջընթացը կարող է հանգեցնել նոր սերնդի բիո-ռոբոտների ստեղծման:
Հյուսիսային Կարոլինայի համալսարանի գիտնականները թիթեռների թռչող մկանների շահագործման եղանակ են մշակել: Ըստ «Mail Online»-ի, անցկացված հետազոտության ընթացքում նրանք սովորել են կառավարել դրանք տարբեր հաճախականությամբ էլեկտրական ազդակների օգնությամբ:
«Ընդհանուր առմամբ, մենք ցանկանում ենք իմանալ, արդյո՞ք կարող ենք կառավարել միջատների շարժումներն այնքան, որպեսզի նրանց օգտագործենք որոնողական եւ փրկարարական գործողություններում: Գաղափարը այն է, որ ստեղծվի միջատների ճկուն սենսորային ցանց, որն էլ կնույնականացնի ողջ մնացածներին կամ կյանքին սպառնացող վտանգները, որոնք ծագել են տարերային աղետի հետեւանքով»,- նշել է դոկտոր Ալպեր Բոզկուրտը, ով գլխավորել է հետազոտությունը:
«FedPost.ru»--ի փոխանցմամբ, մեթոդաբանությունը ենթադրում է միջատի մեջ էլեկտրոդի տեղադրում, երբ թրթուրը դեռեւս շերամի մեջ է եւ վերածվում է թիթեռի: Էլեկտրոդը միացնելով մկանային խմբերին, որոնք պատասխանատու են թիթեռի թռիչքի համար, խումբը հնարավորություն է ստացել վերահսկել էլեկտրոմիոգրաֆիկ ազդանշանները, որոնք թռիչքի ընթացքում մկաններին հաղորդում են, թե ինչ է պետք անել: Այնուհետեւ գիտնականները հավաքել են էլեկտրոմիոգրաֆիկ տվյալները միջատի թռիչքի ընթացքում:

Насекомые-киборги совсем скоро смогут заменить человека в разведывательных операциях, сопряженных с особым риском, утверждают американские исследователи.
Ученые нашли способ имплантировать в насекомых контроллер, который позволяет удаленно управлять мускулами. Они говорят, что прорыв может привести к созданию нового поколения био-роботов.
Исследователи из Университета Северной Каролины разработали способ манипулировать летательными мышцами бабочек. В ходе проведенного исследования они научились управлять ими при помощи электрических импульсов разной интенсивности, сообщает Mail Online.
«По большому счету, мы хотим знать, можем ли мы управлять движениями насекомых настолько, чтобы использовать их в поисковых и спасательных операциях. Идея заключается в создании гибкой сенсорной сети из насекомых, которая сможет идентифицировать выживших или угрозы для здоровья, возникшие в результате стихийного бедствия» - сказал доктор Альпер Бозкурт, который возглавлял исследование, передает FedPost.ru.
Методика предполагает вживление электродов в насекомое, когда гусеница находится в коконе и происходит ее перерождение в бабочку. Присоединив электроды к мышечным группам, ответственным за полет мотылька, команда получила возможность контролировать электромиографические сигналы - электрические сигналы бабочки, сообщающие мышцам во время полета, что делать. Затем исследователи собрали электромиографические данные во время полета насекомого.