Աշխարհի լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում հայտնված Սիրիայի քրդաբնակ Քոբանիում նոր զարգացումներ են տեղի ունենում։  Քոբանիի մատույցներ հասած եւ մի քանի շրջան գրաված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները սկսել են նահանջել։
Թուրքական Milliyet-ի փոխանցմամբ՝ Քոբանիի արտաքին հարցերով պատասխանատուի տեղակալ Իդրիս Նասսան հեռախոսով հայտնել է, թե իսլամիստները հետ են քաշվել Քոբանիի մատույցներից։
«ԱՄՆ եւ կոալիցայի ավիահարվածները արդյունավետ էին եւ հնարավոր է եղել ԻՊ-ին հետ մղել Քոբանիի մատույցներից։ ԻՊ-ի նահանջը կարող ենք նրանց հիմնական նահանջի սկիզբ համարել»,-ասել է թուրք պաշտոնյան։
Նշենք, որ իսլամիստներն արդեն 3 շաբաթ է՝ հարձակման են անցել Քոբանիի ուղղությամբ, որի ընթացքում Քոբանիի շրջանը լքել է 200 հազար բնակիչ, սպանվել՝ 400  հոգի:

Боевики террористической группировки «Исламское государство», которые достигли пригородов населенного курдами сирийского города Кобани и завоевали несколько районов, начали отступать.
Как передает турецкая газета Milliyet, заместитель ответственного Кобани по внешним вопросам Идрис Насса сообщил об этом по телефону. «Авиаудары США и коалиции были эффективными, и стало возможным отбросить назад боевиков «Исламского государства» от пригорода Кобани. Это отступление можно считать началом их основного отступления», - отметил Идрис Насса.
Напомним, что исламисты уже 3 недели, как перешли к нападению в направлении города Кобани, в течение этого периода район покинули 200 тыс. жителей, погибли 400 человек.