2014թ. հայոց բանակի համար առանձնահատուկ էր իր լարվածությամբ: Այս մասին այսօր` դեկտեմբերի 21-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Այս տարին առանձնահատուկ էր իր լարվածությամբ՝ սկսած հունվարի 19-ի դեպքից՝ Արմեն Հովհանննիսյանի զոհվելուց, այնուհետեւ հուլիս-օգոստոսյան լարվածությունը, նաեւ ուղղաթիռի խոցելը, մեր ստորաբաժանումների հմուտ գործողությունները, արժանի հակահարվածները»,-ասաց նախարարը:
Սեյրան Օհանյանը առանձնացրեց նաեւ մարտական պատրաստության մեջ հաջողությունները, հայ մարզիկների հաղթանակները: Նրա խոսքով՝ այդ ամենն արտացոլվել են մեր մանուկների ու երիտասարդների մոտ:
«Ամենակարեւոր արդյունքն էր, որ բանակում հայտարարված էր արատավոր բարքերի դեմ պայքարի տարի՝ «Բանակը մեր տունն է, մեր ամրոցն է» խորագրով: Մեր հասարակության հետ մենք ունեցել ենք հաջողություններ, կարգապահական պրակտիկայի վերլուծությունը ցույց է տվել, որ քրեածին դեպքերը երկուսուկես անգամ նվազել են: Այն դեպքում, երբ հրամանատարությունն այս տարի պատասխանատվությունն իր վրա է վերցրել: Իհարկե սա նախկին տարիներին հրամատարների աշխատանքի արդյունքն էր, այն մարդիկ, ում հետ մենք աշխատել ենք, դեռեւս բանակ չեն եկել» ,- ասաց նախարարը՝ նշելով, որ ինքը հույս ունի, որ 2015թ. Հայոց բանակը կամրապնդի խաղաղությունը եւ զսպման մեխանիզմներ կձեւավորի՝ նվազեցնելով լարվածությունն առաջին գծում:

2014 год был напряженным для армянской армии. Об этом в беседе с журналистами 21 декабря заявил министр обороны Армении Сейран Оганян.
По его словам, все началось  в январе с трагической гибели военнослужащего Армена Ованнисяна, в июле-августе напряженность на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил серьезно возросла. Министр напомнил также о сбитом в нейтральной зоне армянском вертолете и последовавшей спецоперации по вынесению останков погибших летчиков.
Вместе с этим глава Минобороны отметил высокий уровень боеготовности армянской армии и подчеркнул ее успехи в уходящем году.
«Самым большим результатом было то, что в армии был объявлен год борьбы с порочными нравами под  девизом «Армия - наш дом, наша крепость».
Оганян также обратил внимание на то, что число уголовных дел в республике сократилось в 2,5 раза. Министр подчеркнул, что надеется на то, что ВС Армении будут способствовать укреплению мира и сформируют необходимые механизмы сдерживания для уменьшения напряженности в зоне карабахского конфликта.