Կուբայի դատարանի կողմից 15 տարվա ազատազրկման դատապարտված կանադահայ գործարար Սու Թոքմաքջյանն ազատ է արձակվել փետրվարի 21-ին՝ բանտում անցկացնելով ընդամենը 5 ամիս։ Այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»՝ վկայակոչելով Reuters-ը։
Tokmakjian Group ընկերությունը Կուբայում զբաղվում էր տրանսպորտային միջոցների, լեռնահանքային եւ շինարարական սարքավորումների մատակարարումներով։ Ընկերության տարեկան շրջանառությունը անցնում էր 80 մլն դոլարից։ Կուբայի դատախազությունը Թոքմաքջյանին մեղադրել էր պետական մարմինների հետ «կոռուպցիոն մեխանիզմների օգտագործման», առանց իշխանությունների թույլտվության ֆինանսական միջնորդության, ֆինանսական փաստաթղթեր կեղծելու, հարկերից խուսափելու մեջ։
74-ամյա հայ գործարարը Կուբայում 15 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել
Այդ ընկերությունը փակվել է 4 տարի առաջ, իսկ նրա տերն ու այլ ղեկավարներ կալանավորվել էին եւ ազատազրկվել տարբեր ժամկետներով։

Канадский бизнесмен армянского происхождения Су Токмакджян, приговоренный кубинским судом к 15 годам заключения осенью прошлого года, вышел на свободу 21 февраля, отбыв в тюрьме лишь 5 месяцев, сообщает РИА Новости со ссылкой на Reuters.
Компания Tokmakjian Group занималась поставками на остров транспортных средств, горнорудного и строительного оборудования, ее ежегодный товарооборот превышал 80 миллионов долларов. Прокуратура поставила в вину Токмакджяну «использование коррупционных механизмов» во взаимодействии с госорганами, финансовое посредничество без разрешения властей, вывоз крупных сумм денег, подлог финансовых документов, уклонение от налогов и найм сотрудников, минуя официальные механизмы найма рабочей силы.
74-летний армянский бизнесмен приговорен на Кубе к 15 годам тюрьмы
Компания была закрыта четыре года назад, а ее глава и другие руководители были арестованы и получили различные тюремные сроки.