Ուկրաինայի Մարիուպոլ քաղաքում Բարեկենդանին հաջորդող Մեծ պահքից առաջ ակտիվիստները այրել են ավանդական խրտվիլակը։ Այս տարի խրտվիլակի դերում «հանդես է եկել» Ուկրաինայի նախկին  նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը։ Այս մասին գրում է «Խարկով» լրատվական գործակալությունը ։
Նախօրեին Յանուկովիչը հայտարարել էր, որ երկրում կենսամակարդակի անկման եւ խաղաղ քաղաքացիների շրջանում աճող զոհերի պատճառով ցանկանում է  վերադառնալ Ուկրաինա եւ վերջ տալ պատերազմին։
Ակտիվիստները ցույց չեն տվել իրենց դեմքը. նրանք եղել սեւ դիմակներով եւ ջահերով հրկիզել են Յանուկովիչի խրտվիլակը։
Ավելի վաղ Ուրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարել է, որ Յանուկովիչը Ուկրաինա վերադառնալու միայն երկու ճանապարհ ունի. կամ նա պետք է ղեկավարի բողոքի շարժումը կամ բանտ նստի։ Պորոշենկոյի խոսքով՝ Յանուկովիչի «երկրորդ գալուստը» դրական ազդեցություն կունենա Ուկրաինայի, բայց ոչ Յանուկովիչի համար։

Перед Великим постом, на Масленицу мариупольские активисты, как это принято по традиции, жгли чучело. Однако на этот раз чучело выглядело как бывший президент страны Виктор Янукович, передает новостное агентство «Харьков»
Накануне Янукович заявил, что хочет вернуться на Украину и остановить войну. Такое решение у него возникло в связи с понижением уровня жизни и огромным количеством мирных граждан, которые страдают больше всего.
Активисты не показывали своих лиц, они были в черных масках и с помощью факелов сожгли чучело Януковича.
Ранее президент Петр Порошенко заявил, что у экс-лидера страны Виктора Януковича в случае возвращения в страну есть лишь два пути: либо возглавить протестное движение, либо сесть в тюрьму. По словам Порошенко, «второе пришествие» позитивно скажется на Украине, «но не на Януковиче».