Հունգարիայի սահմանամերձ Աշոտհալոմի քաղաքապետ Լասլո Տորոսկայը սիրիացի փախստականներին ուղղված տեսաուղերձ է հրապարակել, որում փորձել է վախեցնել Հունգարիայի սահմանով ԵՄ մտնել ցանկացողներին։
Հոլովակի սկզբում Տորոսկայը պնդում է, որ իրենք ուրախ են ընդունել բոլոր նրանց, ովքեր օրինական են հատում սահմանը, իսկ մյուսներին բանտ եւ վտարում է սպասում, փոխանցում է «Դոժդ» հեռուստաընկերությունը։
Քաղաքապետն այնուհետեւ հիշեցնում է սահմանի պաշտպանության միջոցառումների մասին, որոնք ձեռնարկում են երկրի իշխանությունները, բանակն ու ոստիկանությունը։ Այստեղ ուղերձն ընդհատվում է, եւ ցուցադրվում են մոտոցիկլերով, ավտոմեքենաներով, ուղղաթիռներով եւ անգամ ձիերով հսկողություն իրականացնող ուժայիններին պատկերող կադրեր։
Վերջում քաղաքապետը Google քարտեզի վրա ցույց է տալիս, որ Գերմանիա կարելի է հասնել նաեւ Խորվաթիայով եւ նշում. «Հունգարիան վատ ընտրություն է, իսկ Աշոտհալոմը՝ վատագույնը»։

Мэр венгерского приграничного города Ашотхалом Ласло Тороскай записал видеообращение к сирийским беженцам, в котором попытался припугнуть желающих попасть в Евросоюз через границу с Венгрией.
В начале ролика поддерживаемый ультраправой партией «Йоббик» Тороскай выступает с «обращением к нелегальным иммигрантам в Венгрию». Он утверждает, что в его городе рады всем, кто легально пересекает границу; остальным же грозит тюрьма и выдворение за границу, сообщает телеканал Дождь
Далее мэр упоминает меры по защите границы, которые принимают власти страны, армия и полиция. Здесь обращение прерывается, и зрителю демонстрируется постановочная съемка силовиков на мотоциклах, автомобилях, вертолетах и даже лошадях, которые патрулируют границу под эпическую фоновую музыку.
В конце мэр показывает на картах Google, что добраться до Германии можно через Хорватию и заключает: «Венгрия — это плохой выбор. Ашотхалом — худший».