Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտում տեսախցիկ են ստեղծել, որը վայրկյանում 1 տրիլիոն կադր է նկարում: Դա գրեթե 42 մլն անգամ ավելի արագ է սովորական տեսախցիկից, որի արագությունը վայրկյանում 24 կադր է:
Հրապարակված տեսանյութում ներկայացված է ջրում 966 մլն կմ/ժ արագությամբ ֆոտոների արագության փորձնական նկարահանումը: Իրականում դա տեւել է նանովայրկյան: Համեմատության համար նշենք, որ նանովայրկյանը վայրկյանի համեմատությամբ նույնն է, ինչ վայրկյանը՝ 31.7 տարվա համեմատ:
National Geographic-ի փոխանցմամբ, 2014 թվականին Տոկիոյի եւ Կեյոյի համալսարանի գիտնականները տեսախցիկ էին ստեղծել, որը վայրկյանում 4.4 տրիլիոն կադր էր նկարում:

В Массачусетском технологическом институте создали камеру, способную снять один триллион кадров в секунду. Это почти в 42 миллиона раз быстрее, чем обычная кинокамера, скорость которой — 24 кадра в секунду.
На видео показана экспериментальная съемка движения фотонов в воде со скоростью 966 миллионов км/ч. В реальном времени это длилось наносекунду. Для сравнения: наносекунда соотносится к секунде так же, как секунда — к 31,7 годам. Человеческий глаз не может заметить движения объекта с такой скоростью, поэтому камера замедлила съемку до 20 секунд.
В 2014 году ученые из Токийского университета и Университета Кейо создали камеру, которая работает со скоростью 4,4 триллиона кадров в секунду, сообщает National Geographic Россия.