Երեւանի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցում այսօր` սեպտեմբերի 24-ին տեղի ունեցավ 53 տարեկանում մահացած, Հայաստանի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախկին նախարար, ՀՀ նախագահի խորհրդական Արմեն Մովսիսյանի հոգեհանգստի արարողությունը:
Հոգեհանգստի արարողությանը ներկա էին ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, կառավարության անդամներ, պատգամավորներ, հարազատներ, ընկերներ:
«Արմեն Մովսիսյանը մեծ ներդրում է ունեցել Հայաստանի էներգետիկայի զարգացման հարցում, շատ աշխատասեր էր, անգամ ուշ ժամերի որ զանգում էինք, կառավարությունում էր լինում: Երբ Գերմանիայում բուժվում էր, խոսել եմ հետը, բոլորս անհանգստանում, զանգում էինք: Ցավում եմ, որ նա անժամանակ հեռացավ կյանքից: Մեծ մարդու կորցրինք»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գալուստ Սահակյանը:
Նշենք, որ Արմեն Մովսիսյանին սեպտեմբերի 25-ին կհուղարկավորեն իր հարազատ՝ Սյունիքի մարզի Ագարակ գյուղում:
Արմեն Մովսիսյանը Էներգետիկայի, ապա Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար է եղել 13 տարի՝ 2001-2014 թվականներին: Նրա մոտ ուռուցք էր հայտնաբերվել եւ նա տեւական ժամանակ բուժման կուրս էր անցնում արտերկրում: Նա մահացել է սեպտեմբերի 21-ին Գերմանիայում:

В церкви «Сурб Ованес Мкртыч» в Ереване 24 сентября состоялась панихида по ушедшему из жизни в возрасте 53 лет экс-министру энергетики и природных ресурсов Армении, советнику президента Армении Армену Мовсисяну.
На панихиде присутствовали премьер-министр Овик Абрамян, председатель Национального Собрания Галуст Саакян, премьер-министр Нагорно-Карабахской Республики Араик Арутюнян, члены правительства, депутаты, родные и друзья Армена Мовсисяна.
«Армен Мовсисян внес большой вклад в дело развития энергетики Армении. Он был очень трудолюбивым, даже в очень позднее время, когда мы звонили, сидел в правительстве. Когда он лечился в Германии, я говорил с ним, мы все переживали, звонили ему. Мне очень жаль, что он безвременно ушел из жизни», - сказал в беседе с журналистами Галуст Саакян.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, Армена Мовсисяна похоронят 25 сентября в его родном селе Агарак Сюникской области.
У Армена Мовсисяна ранее была обнаружена опухоль, и он долгое время проходил курс лечения за рубежом. Он скончался в Германии 21 сентября.
Армен Мовсисян был министром энергетики, а затем министром энергетики и природных ресурсов Армении на протяжении 13 лет – с 2001 до 2014 года.