ԱՄՆ Օրեգոն նահանգի Ռոզբուրգ քաղաքում, համալսարանի տարածքում, որտեղ 3 հազար մարդ է սովորում, առավոտյան, ժամը 11-ի սահմաններում կրակոցներ են հնչել։ Կրակոցները եղել են ուսումնական լսարանում։
Euronews-ի փոխանցմամբ, Դագլաս շրջանի ոստիկանության ներկայացուցիչը պաշտոնապես հաստատել է, որ սպանվել է 15 մարդ, եւս 20-ը տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել։ Վիրավորներից մեկինը կին է, որ վնասվածք է ստացել կրծքի շրջանում։ Նրա վիճակը ծայրահեղ ծանր է։ Հիվանդանոցից հայտնել են, թե պատրաստվում են մեծ քանակությամբ տուժածների ընդունել։ Սկզբում հիվանդանոց տեղափոխված 11 անձանցից երկուսը մահացել էին ճանապարհին։
Կրակոցներ արձակած անձը սպանվել է ոստիկանների կողմից։ Նրա ինքնությունը չի հաղորդվում։ Չարագործի դրդապատճառների մասին ոչինչ հայտնի չէ, սակայն ականատեսները պատմում են, որ նա մի քանի ուղերձներ է թողել սոցիալական ցանցերում։ Այժմ ոստիկանությունը պարզում է՝ արդյոք նա հանցակիցներ ունեցել է, թե ոչ, արդյոք համալսարանում պայթուցիկ սարքեր կան, թե ոչ։ Անվտանգության ուժերը սոցիալական ցանցերով բնակչությանը խնդրել են չմոտենալ վտանավոր տարածքին։ Դեպքի կապակցությամբ հետաքննությունը շարունակվում է։

В университете штата Орегон на Северо-Западе США, где учится 3 000 человек, в половине одиннадцатого утра в учебной аудитории раздались выстрелы.
Представитель полиции графства Даглас официально сообщил о 15 погибших и 20 раненых. Одна из них женщина, получившая ранение в грудь. ее состояние оценивается как критическое .
Как передает Euronews, местный госпиталь готовится принять по их же словам большое количество пострадавших. Из одиннадцати первых раненых, отправленных на скорой в больницу, двое скончались по дороге.
Нападавший уничтожен. О его мотивации пока ничего не известно, но очевидцы утверждают, что он оставил несколько посланий в одной из социальных сетей.
Сейчас полиция проверяет, не было ли у него сообщника и нет ли в университете взрывных устройств. Службы безопасности через социальные сети просят население не приближаться к опасному сектору.
Стрельба в учебных заведения в США не редкость. Последняя произошла в минувшую среду, но там обошлось простым ранением.