JetPack Aviation ընկերությունը ներկայացրել է JB-9 անձնական ռեակտիվ սարքը, տեղեկացնում է N+1 կայքը։ Ջեթփեքի առաջին լիարժեք թռիչքը, որը համաձայնեցված է ԱՄՆ-ի քաղաքացիական ավիացիայի դաշնային վարչության եւ Առափնյա պաշտպանության ծառայության հետ, տեղի է ունեցել 2015-ի նոյեմբերի 3-ին՝ Ազատության կղզու շրջանում:
JB-9 ջեթփեքի կառուցվածքում վերմղիչ ուժն ապահովվում է երկու տուրբոակտիվ շարժիչի միջոցով։ Թռչող սարքի կառուցվածքի վերաբերյալ չի հաղորդվում, սակայն, հրապարակված տեսանյութում երեւացող թռիչքի հեռավորությունից եւ օդաչուի ձեռքի վայրկենաչափից դատելով, կարելի է ենթադրել, որ JB-9-ը հնարավորություն է տալիս օդում լինել չորս ու կես րոպեից ավելի, տեղեկացնում է «Ինտերֆաքսը»։
Ջեթփեքի օդաչու եւ ընկերության հիմնադիր Դեյվիդ Մեյմանի խոսքով, JetPack Aviation-ը ստեղծվել է անձնական թռչող սարքերի մշակումը շարունակելու նպատակով։ Ապագայում նախագիծը մշակող թիմը մտադիր է տեխնոլոգիայի առեւտրական կիրառություն գտնել։ Սերիական արտադրության ժամկետների եւ ռեակտիվ սարքի հնարավոր գնի մասին ոչինչ չի հաղորդվում։
2015 հունիսին ջեթփեքների սերիական արտադրության մասին հայտնել էր Martin Aircraft ընկերությունը, սակայն Personal Jetpack նմուշը զգալիորեն ավելի մեծ է JB-9-ից: Personal Jetpack-ը վաճառքի կհանվի 2016-ին։

Компания JetPack Aviation представила персональный реактивный ранец JB-9, сообщает сайт N+1.Первый полноценный полет джетпака, согласованный с Федеральным управлением гражданской авиации США и Береговой охраной, состоялся 3 ноября 2015 года в районе острова Свободы.
Подъемную силу в конструкции джетпака JB-9 обеспечивает пара турбореактивных двигателей. Никаких технических подробностей о конструкции летательного аппарата не сообщается, однако, исходя из показанной в опубликованном видео дальности полета и таймера на руке пилота, можно предположить, что JB-9 позволяет находится в воздухе дольше четырех с половиной минут, передает «Интерфакс».
По словам пилота джетпака и сооснователя компании Дэвида Меймана, JetPack Aviation создана для того, чтобы продолжить разработку персональных летательных аппаратов. В будущем команда проекта намерена найти коммерческое применение разработанной технологии. О сроках серийного производства и возможной цене реактивного ранца ничего не сообщается.
В июне 2015 года о запуске серийного производства джетпаков заявила компания Martin Aircraft, однако их модель Personal Jetpack значительно крупнее JB-9. Personal Jetpack поступит в продажу в 2016 году.