NEWS.am-ին տված հարցազրույցում Լեհաստանի Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Եժի Նովակովսկին հույս հայտնեց, որ Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ բանակցություններն արագ եւ արդյունավետ կլինեն, նշեց հայ-լեհական տնտեսական համագործակցության հեռանկարներն ու ձախողումները, Հայաստանին մաղթեց միշտ մնալ արեւմտյան քաղաքակրթության կենտրոնում.
Ի՞նչ եք ակնկալում Հայաստանի եւ ԵՄ-ի բանակցությունների նոր փուլից, որը մեկնարկել է Բրյուսելում 2015 թ. դեկտեմբերի 7-ին:
Իհարկե մենք շատ գնահատում ենք, որ բանակցությունները սկսվել են: Լեհաստանը Հայաստանի եւ Եվրոպայի միջեւ կապերի ամրապնդման կողմնակիցներից մեկն է: Մենք ակնկալում ենք շատ արագ եւ արդյունավետ քննարկում: Եվ երկու կողմերն էլ հավատում են, որ բանակցային գործընթացը կավարտվի մինչեւ 2016 թ.: Ես հույս ունեմ, որ ԵՄ-ի հետ Հայաստանի կապը հետեւողական գործընթաց կլինի, երկրի տնտեսությունը կօգտվի դրանից, եւ Հայաստանում մարդու իրավունքների եւ հումանիտար ոլորտում կամրապնդվեն եվրոպական չափորոշիչներ:
2015թ. Հայաստանի եւ Լեհաստանի հարաբերություններում առաջընթաց գրանցվե՞լ է։
Այս պահին լեհ-հայկական ապրանքաշրջանառությունը մեծ չէ, 50 մլն դոլարից քիչ ավելին: Մենք բիզնես համագործակցություն զարգացնելու բազմաթիվ հնարավորություններ ունենք: Եվ հետո, ես 4 տարի աշխատել եմ որպես Լատվիայում Լեհաստանի դեսպան: Չնայած աշխարհագրական տեսակետից Լատվիան Լեհաստանին մոտ է եւ ԵՄ անդամ երկիր է, այդուհանդերձ Հայաստանի վերաբերյալ կարծրատիպերը Լատվիայի համեմատ ուժեղ են: Երբ ես իմ ընկերներին հրավիրում էի ինձ այցելել Լատվիայում, ասում էի, որ այն շատ հետաքրքիր երկիր է, նրանք պատասխանում էին. « Չէ, Լատվիան շատ հեռու է»: Իսկ երբ ես նույնը ասում էի Հայաստանի մասին, նրանք ասում էին. «Այո, Հայաստանը շատ կարեւոր երկիր է: Մենք պետք է հնարավորինս շուտ այցելենք Հայաստան»: Դա, իրոք, այդպես է. սովորական լեհերը Հայաստանի մասին շատ բան գիտեն:
Տնտեսական փոխգործակցության ամենամեծ խնդիրը կապված է, մասնավորապես, Հայաստանում «Լյուբավա» ընկերության գործունեության հետ: Մենք հույս ունեինք, որ 2015 թ. այդ լեհ-հայկական ընկերությունը օգուտ կբերի, բայց այդպես չեղավ: Եվ դա մենք համարում ենք 2015 թվականի ձախողումը: Բացի դրանից, կա նաեւ երկրորդ խնդիրը. Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը: Դա մեծ խնդիր է սննդամթերքի մեր արտահանողների համար, ովքեր բախվում են ֆիտոսանիտարական խոչընդոտների: Հայաստանը մեծ շուկա չէ, եւ նոր ծախսերի անհրաժեշտությունը հանգեցնում է նրան, որ շատ արտահանողներ հրաժարվում են իրենց ծրագրերից ու նույնիսկ ներդրումներ չեն անում: Լեհաստանի համար շատ կարեւոր են Հայաստանում արվող ներդրումները, նաեւ Հայաստանի ու Լեհաստանի համագործակցությունը երրորդ երկրների հետ: Ես հույս ունեմ, որ Հայաստանի ու Լեհաստանի միջեւ տնտեսական հեռանկարները կկրկնապատկվնեն կամ կեռապատկվեն: Բայց շատ բան կախված է Հայաստանի գործընկերներից, նաեւ «Լյուբավա» ընկերության հաջողությունից կամ ձախողումից, քանի որ դա առաջին լեհական ներդրումն է, իսկ մյուս ներդրողները ուսումնասիրում են այդ փորձը:
Ինչպե՞ս եք նշում Սուրբ ծնունդն ու Նոր տարին: Պատմեք, խնդրում եմ, Նոր տարին դիմավորելու լեհական ավանդույթների մասին:
Իհարկե, կան լեհական բազմաթիվ ամանորյա ավանդույթներ: Դրանցից առաջինը դեկտեմբերի 24-ին Սուրբծննդյան ընթրիքն է: Դա լեհական Սուրբծննդյան ավանդույթների հիմքն է: Մենք պատրաստում ենք 12 կերակրատեսակ՝ ձկից, կաղամբից ու սնկից: Պատրաստվում են նաեւ զանազան քաղցրավենիքներ, տորթեր: Ավանդաբար հավաքվում են մեծ ընտանիքներով: Իհարկե, Հայաստանում ավանդական մեծ ընտանիքի դերակատարումը ավելի մեծ է, քան եվրոպական երկրներում: Լեհաստանն այս հարցում միջանկյալ տեղ է զբաղեցնում: Հաջորդ ավանդույթը Սուրբ պատարագն է: Կեսգիշերին լեհական ընտանիքների մեծ մասը, անկախ իրենց կրոնապաշտության աստիճանից, գնում են եկեղեցի՝ Պաստերկային ( լեհերեն՝ պատարագ) ներկա գտնվելու համար:
Ավանդաբար տոնակատարությունների առաջին օրը նախատեսված է ընտանիքի համար, երկրորդ օրը ընկերներին այցելելու ժամանակն է, ու շատերը նաեւ եկեղեցի են գնում: Եվ վերջապես, Սուրբ ծնունդը ամենակարեւոր տոնն է երեխաների համար: Մենք նրանց համար նվերներ ենք դնում տոնածառի տակ ու տոնական ընթրիքից հետո երեխաները սկսում են փնտրել դրանք:
Ի՞նչ կմաղթեիք հայ ժողովրդին:
Նախ՝ խաղաղություն, դա շատ կարեւոր է, հետո՝ բարգավաճում, երջանկություն: Եվ որպեսզի Հայաստանը, ինչպես իր բազմադարյա պատմության ընթացքում, շարունակի մնալ արեւմտյան տարածքի, արեւմտյան արժեքների ու արեւմտյան քաղաքակրթության կենտրոնում:

Польша – одна из сторонниц укрепления связей между Арменией и Европой. В интервью Новости Армении – NEWS.am Чрезвычайный и полномочный посол Польши Ежи Новаковски поделился надеждой на быстрые и эффективные переговоры Армения – ЕС, указал на перспективы и провалы армяно-польского экономического сотрудничества, пожелал Армении всегда оставаться в центре западной цивилизации:
Что Вы ожидаете от нового этапа переговоров между Арменией и Европейским союзом, стартовавшего в Брюсселе 7 декабря 2015 года?
Конечно, мы очень ценим начало переговоров. Польша – одна из сторонниц усиления связей между Арменией и Европой. Мы надеемся на очень быстрое и эффективное обсуждение. И обе стороны верят в завершение переговорного процесса до конца 2016 года. Я надеюсь, что связь Армении с Европейским союзом будет последовательным процессом, экономика страны воспользуется этим, и в республике утвердятся европейские стандарты по правам человека и в гуманитарной сфере.
Был ли зарегистрирован прогресс в экономических отношениях Армении и Польши в 2015 году?
В настоящее время польско-армянский товарооборот очень невелик, чуть более $50 млн. ежегодно. У нас есть множество возможностей для развития бизнес сотрудничества. Во-вторых, на протяжении 4 лет я работал послом Польши в Латвии. Несмотря на то, что Латвия близка Польше с географической точки зрения, страна-участница Евросоюза, тем не менее, стереотипы относительно Армении сильны в сравнении с Латвией. Когда я приглашал своих друзей посещать меня в Риге, говорил, что это очень интересная страна, они отвечали: «Нет, Латвия очень далека». А когда я говорил то же самое об Армении, они сказали: «Да, Армения очень важная страна. Мы должны посетить Армению как можно скорее». Это на самом деле так: обычные поляки знают об Армении очень многое.
Самая большая проблема в экономическом взаимодействии связана, в частности, с деятельностью компании «Любава» в Армении. Мы выражали надежду, что в 2015 году эта польско-армянская компания принесет пользу, но этого не случилось. И это мы считаем провалом 2015 года. Кроме того, существует вторая проблема: вступление Армении в Евразийский экономический союз. Это большая проблема для наших экспортеров пищевой продукции, которые сталкиваются с фитосанитарными препятствиями. Армения не является большим рынком, и появление новых расходных требований приводит к тому, что многие экспортеры отказываются от своих программ и даже не делают инвестиции. Для Польши очень важны инвестиции в Армении, а также сотрудничество Армении и Польши с третьими странами. Я ожидаю, что экономические перспективы между Арменией и Польшей удвоятся или утроятся. Но многое зависит от партнеров Армении, а также успеха или провала компании «Любава», поскольку это – первая большая польская инвестиция, и другие инвесторы изучают ее опыт.
Как Вы отмечаете Рождество и Новый год? Расскажите, пожалуйста, о польских традициях празднования Нового года.
Конечно, существует много польских новогодних традиций. Первая из них – Рождественский ужин 24 декабря. Это – основа польских рождественских традиций. Мы готовим 12 блюд из рыбы, капусты и грибов. Готовятся также различные сладости, торты. Традиционно собираются большие семьи. Конечно, в Армении роль традиционной большой семьи больше, чем в европейских странах. Польша находится где-то посередине. Следующая традиция – это святая литургия. В полночь большинство польских семей, несмотря на уровень их религиозной вовлеченности, идут в церковь для присутствия на «Пастерке» (литургия – на польском языке).
Традиционно первый день празднований предусмотрен для семьи, второй день Рождества – это время посещать друзей, и многие идут также в церковь. Наконец, Рождество – самый важный праздник для детей. Мы кладем для них подарки под Рождественскую елку, и после праздничного ужина ребятишки начинают искать их.
Что бы Вы пожелали армянскому народу?
Во-первых, мира, это очень важно, процветания, счастья. И чтобы Армения, как и на протяжении всей своей многолетней истории, находилась в центре западного пространства, западных ценностей, западной цивилизации.