Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Գյումրիի Վարդանանց հրապարակում պատարագ մատուցելուց հետո իր սպիտակ պապամոբիլով կշրջի մարդկանց մեջ: Այս մասին NEWS.am-ին ասաց Հայ կաթողիկե եկեղեցու տեղեկատվական համակարգի պատասխանատու Տեր Հովսեփ քահանա Գալստյանը՝ ներկայացնելով Պապի այցի մանրամասները: (ֆոտոռեպորտաժ)
«Քահանայապետական մեքենայի վրա կանգնած՝ կշրջի, կողջունի ժողովրդին, իր հայրական օրհնությունը կբաշխի: Միգուցե իր սովորության համաձայն կանգնեցնի մեքենան, ձեռքով բարեւի մարդկանց, ողջագուրվի: Լինում է, որ համբուրում է երեխաներին, հաշմանդամներին, կանգնում, խոսում է, կիսում է օրվա ուրախությունը»,- ասաց Տեր Հովսեփը:
Շրջայցից հետո Ֆրանցիսկոս պապը կուղեւորվի Հայ կաթողիկե եկեղեցու «Տիրամայր Հայաստանի» Պողոսյան կրթահամալիր: Կրթահամալիրի սաները նրան աղուհացով կդիմավորեն: Հռոմի պապն այնտեղ կճաշի, կհանգստանա իր համար պատրաստված սենյակում:
Կրթահամալիրի անձնակազմը Հռոմի պապի համար նվեր է պատրաստել՝ երկու անտուն որբերի բրոնզե արձան:
«Քանի որ մենք ունենք որբ, լքված երեխաներ մեր կենտրոնում, ուզեցանք, որ դա ներկայացնենք իրեն նվերի ձեւով»,- ներկայացրեց Կուսաստանի մեծավորուհի քույր Արուսյակ Սաջոնյանը:
Հռոմի պապին Գյումրիում նաեւ քաղաքի խորհրդանիշ համարվող մուշուրբա կնվիրեն՝ կլկլան բաժակ: Արծաթե մուշուրբայի հեղինակը գյումրեցի վարպետ Ցոլակ Կոշտոյանն է: Մանկավարժ արհեստագործն ու ոսկերիչ Արման Քոչարյանը բաժակը վերջնական տեսքի են բերել 20 օրում:
«Ահագին բարդ աշխատանք է: 50 կտոր միացվում է իրար, ամեն նախշ հավաքվում է: Դետալներն առանձին են, բոլորը հերթականությամբ հավաքում ենք: Միջի մասում գունդ է՝ երկու անցքով: Երբ ջուրը լցվում է մեջը, փորձում ես թեքել, օդը դուրս է գալիս, ձայն է առաջանում կլկլոցի»,- NEWS.am-ին ասաց արհեստագործը:
Հռոմի պապը կրթահամալիրից հետո Սբ Աստվածածին եկեղեցի կայցելի, ապա Սրբոց Նահատակաց հայ կաթողիկե Մայր տաճար: Կաթողիկե եկեղեցում նրան կդիմավորեն հոգեւորականներ, որոնց ուղեկցությամբ Հռոմի պապը եկեղեցի կմտնի, աղոթք կանի:
«Սա իրոք մեծ եւ պատմական իրադարձություն է: Սա նորակառույց եկեղեցի է, ամբողջ հայ կաթողիկե համայնքի՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի ու Վրաստանի, նաեւ Արեւելյան Եվրոպայի առաջնորդանիստ կենտրոնն է: Օծմանը, որ տեղի է ունեցել անցած տարվա սեպտեմբերի 24-ին, մասնակցեց նաեւ կարդինալ Լեոնարդո Սանդրին, որպես Հռոմի պապի ներկայացուցիչ»,- նշեց Տեր Հովսեփ քահանա Գալստյանը:
Կարդինալ Լեոնարդո Սանդրին իր այցի ժամանակ եկեղեցուն է փոխանցել քահանայապետի նվերը՝ սկիհը, որով էլ, հնարավոր է՝ Հռոմի պապը մատուցի սուրբ պատարագը Գյումրիում:
«Սկիհը միայն հանդիսավոր առիթներով ենք օգտագործում՝ Սուրբ Հարության տոնին, Սուրբ Ծննդյան տոնին: Մեծ կարեւորություն ու արժեք ունի այդ սկիհը: Սկիհի վրա Սրբազան քահանայապետի նշանն է, որը հիշեցնում է, որ քահանայապետի կողմից է այն»,-ասաց Տեր Հովսեփը:
Նշենք, որ պատարագը մատուցվելու է Վարդանանց հրապարակում: Հրապարակի կենտրոնական հատվածը բաժանվելու է 5 սեկցիաների ու ամբողջ տարածքը արգալապատնեշվելու է: Դրանից ներս նստելու են նրանք, ովքեր ունեն հրավիրատոմսեր: Հրավիրատոմս չունեցողները պատարագին կհետեւեն արգելապատնեշներից դուրս, նաեւ տեղադրված մեծ էկրաններից:

Папа Римский Франциск после того, как отслужит литургию на Площади Вардананц в Гюмри,  прокатится по городу на белом папомобиле. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am руководитель пресс-службы Армянской католической церкви Овсеп Галстян. (фоторепортаж)
«Стоя в машине, понтифик поприветствует народ, благословит его. Возможно, согласно своей привычке, он остановит машину, поприветствует людей, пожимая руки, обнимая. Бывает, что он целует детей, инвалидов, останавливается и беседует с людьми», - сказал  Галстян.
После этого Папа Римский отправится в образовательный центр Погосян Армянской католической церкви «Тирамайр Айастани». Воспитанники центра встретят его с хлебом и солью. Франциск здесь пообедает, отдохнет в комнате, которую подготовили специально для него. Сотрудники образовательного центра подготовили подарок для Папы Римского – бронзовую статую двух бездомных сирот. «Поскольку у нас есть сироты, брошенные дети, то мы захотели представить это в виде подарка», - рассказала настоятельница монастыря Арусяк Саджонян.
Папе Римскому в Гюмри  также подарят один из символов города –   мушурбу, стакан с переливающимися голосами. Автором серебряной мушурбы является мастер Цолак Коштоян. Мастер-педагог и ювелир Арман Кочарян стакан сделали за 20 дней. «Достаточно сложная работа. 50 частей соединяются друг с другом, каждый узор собран. Детали отдельны, и все поочередно собираем. В центре шар с двумя отверстиями. Когда в стакан заливают воду, и его пытаются наклонить, воздух выходит, и возникают переливающиеся голоса», - рассказал корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сам мастер.
После образовательного центра Папа Римский посетит церковь «Сурб Аствацацин», затем – Армянский католический кафедральный собор Святых Мучеников. В католической церкви его встретят священники, в сопровождении которых он зайдет в церковь и помолится. «Это, действительно, большое и историческое событие. Это недавно построенная церковь, которая является ведущим центром всей  армянской католической общины в Армении, России и Грузии, а также Восточной Европы. На церемонии освящения церкви, которая  состоялась 24 сентября прошлого года, присутствовал также кардинал Леонардо Сандри, как представитель Папы Римского», -  отметил Галстян.
Во время своего визита кардинал Леонардо Сандри передал церкви подарок понтифика – потир, которым, возможно, Папа Римский и отслужит Святую литургию в Гюмри. «Потир мы используем лишь в торжественных случаях. Он имеет большое значение и цену», - сказал руководитель пресс-службы Армянской католической церкви.