7-ամյա էգ ծովառյուծ Ռոնանին, որը հասունացել է Սանթա-Քրուզի Քալիֆորնիական համալսարանի Ծովագիտության ինստիտուտի ակվարիումում, Էնդրյու Ռուզը եւ նրա գործընկերները նկարագրում են որպես «մարդկանցից բացի, ամենառիթմիկ կենդանի»: Ռոնանն ամբողջ աշխարհում հանրահայտ դարձավ 2013 թվականին, երբ գիտնականները ցուցադրեցին Boogie Wonderland կոմպոզիցիայի եւ դիսքո եւ փանք ոճի այլ մեղեդիների տակ նրա պարը, փոխանցում է Naked Science-ը:
Գիտնականներին հայտնի է «ռիթմը պահելու» ընդունակության առկայություն շիմպանզեների, բոնոբո կապիկների եւ կակադու թութակի մոտ: Սակայն, ի տարբերություն նրանց, ծովառյուծները անընդունակ են բարդ եւ ճկուն վոկալավորման, եւ երաժշտության հանդեպ Ռոնանի սերը դժվար է բացատրել առավել տարածված տեսության դիքերից:
Էնդրյու Ռուզն ու նրա գործընկերները նշել են, որ ընթացիկ պատկերացումների համաձայն՝ երաժշտականությունը զարգացել է խոսքի հետ սերտ կապի մեջ, այնպես որ՝ հնարավոր է, որ դրանք հիմնված են մերձակա նեյրոնների աշխատանքի վրա: Այդ պատճառով սպասվում է, որ առանց խոսքային ապարատը հստակ կառավարելու եւ բարդ ձայներ արձակելու հնարավորության՝ ընդհանրապես ոչ մի երաժշտություն եւ ռիթմ չի կարող լինել: Սակայն էգ ծովառյուծի վարքագիծը այս սխեմայի մեջ չի տեղավորվում՝ հավանաբար ցույց տալով «ռիթմի զգացողության» առավել հնագույն հիմքերը:
Հեղինակները հղում են կատարում նեյրոնային անդրադարձման գաղափարին: Այդ վարկածի համաձայն՝ ռիթմիկ երաժշտությունը գլխուղեղի լսողական կենտրոններում առաջացնում է նեյրոնների մշակման ներդաշնակեցում: Դա իր հերթին առաջացնում է լսողության եւ շարրժողական այլ մարզերի նեյրոններում ակտիվության համաձայնեցում: Այդպիսի փոխազդեցությունը չի պահանջում այնպիսի բարդ ուղեղ, ինչպիսին մարդկանց կամ շիմպանզեի մոտ է, եւ զարգանում է տատանումների սովորական կապերի օրենքներով, ինչպես իրար կպած երկու ճոճանակ:
«Մելոման առյուծը» գիտնականներին օգնել է ստուգել այս վարկածը՝ հետեւելով արագությանը, որով նա իր շարժումները հարմարեցրել է հնչող երաժշտության փոխվող ռիթմին: Նրանց հաջողվել է ցույց տալ, որ այդ ճանապարհով ստացված թվերը առյուծի վարքագծի լավ կանխատեսումներ են տալիս: «Դա թույլ է տալիս ենթադրել, որ նրա երաժշտական ընդունակությունները, ավելի շուտ, սովորական նեյրոնային անդրադարձման հետեւանք են, այլ ոչ թե գլխուղեղում որոշակի բարդ աշխատանքի»,- եզրափակել են գիտնականները:

Семилетнюю самку морского льва Ронан, которая выросла в аквариуме Института морских наук Калифорнийского университета в Санта-Крузе, Эндрю Руз (Andrew Rouse) и его коллеги описывают как «самое ритмичное животное, помимо людей». Ронан прославилась на весь мир в 2013 г., когда ученые продемонстрировали запись ее «танца» под композицию Boogie Wonderland и другие мелодии в стиле диско и фанк, пишет Naked Science.
Ученым известна такая способность «держать ритм» у шимпанзе, бонобо и какаду. Но в отличие от них, морские львы неспособны к сложной и гибкой вокализации, и любовь Ронан к музыке трудно объяснить с позиций наиболее распространенной теории.
Эндрю Руз и его коллеги замечают, что, по текущим представлениям, музыкальность развивалась в тесной связи с речевыми способностями, так что, возможно, они основываются на работе близких нейронных паттернов. Поэтому и ожидается, что без возможности точно управлять голосовым аппаратом и издавать сложные звуки никакой музыки и ритма не может быть вовсе. Однако поведение морской львицы в эту схему не укладывается, возможно, указывая на более древние основы «чувства ритма».
Авторы ссылаются на идею нейронного резонанса. Согласно этой гипотезе, ритмичная музыка вызывает синхронизацию срабатывания нейронов в слуховых центрах головного мозга. Это, в свою очередь, вызывает согласованные вспышки активности в нейронах других областей, связанных со слуховыми, в том числе и с моторными. По словам Эдварда Ларджа, такое взаимодействие не требует столь сложного мозга, как у людей или шимпанзе, и развивается по обычным законам связанных колебаний, как у пары сцепленных друг с другом маятников.
«Львица-меломан» помогла ученым проверить эту гипотезу, отслеживая скорость, с которой она адаптировала свои движения к изменению ритма звучащей музыки. Им удалось показать, что полученные таким путем цифры дают неплохие предсказания поведения львицы. «Это позволяет предположить, что ее музыкальные способности, скорее, являются результатом простого нейронного резонанса, а не работы определенных сложных паттернов в головном мозге», – заключают ученые.