«Նոյեմբերի 5»-ի գործով 6 տարվա ազատազրկման դատապարտված Շանթ Հարությունյանի որդին՝ 17-ամյա Շահեն Հարությունյանը քաղբանտարկյալներին ազատության պահանջով հացադուլ է սկսել:
«Քանի որ պայքարի միջոցները կամաց կամաց սպառում են, դիմեցի հացադուլի՝ քաղբանտարկյալներին սատարելու համար: Իմ ընկերները կալանավորված են հիմա, Դավիթ Սանասարյանը ամեն անգամ ցույցին ամեն բան անում էր, որ ես չբռնվեմ, հիմա իրան բռնել են, ես ի՞նչ անեմ, բա ընկերասիրությունը ո՞ւր մնաց, որ ինքը նեղության մեջ ա, ես գնամ ուրախանամ, ինքը նեղության մեջ ա, մի քիչ էլ ես կլինեմ»,- NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Շահեն Հարությունյանը՝ նշելով, որ, բացի այդ, անտարբերություն կա մարդկանց մեջ ու այս քայլով ուզում է մեսիջներ ուղարկել հասարակությանը, որ պայքարը չի մարել:
Շահեն Հարությունյանը նշեց, որ նախնական տվյալով, ինքը հացադուլ կանի մինչեւ օգոստոսի 21-ը:
«Դրանից հետո, կախված վիճակից, քայլեր կձեռնարկեմ: Պայքարը այնպիսի բան է, որի դիմաց խաղ ու պար չկա»,- ասաց նա:

17-летний Шаген Арутюнян, сын оппозиционера Шанта Арутюняна, осужденного на 6 лет лишения свободы по делу «5 ноября», объявил голодовку. Он требует освобождения лиц, которых называет политзаключенными.
«Поскольку средства борьбы постепенно иссякают, я решил объявить голодовку для содействия политзаключенным. Мои друзья сейчас арестованы. Во время демонстраций Давид Санасарян делал все для того, чтобы меня вдруг не поймали, теперь его поймали. А что мне делать, а как же дружба? Если он в беде, я же не пойду радоваться. Он в беде, немного и я побуду в ней», - заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am Шаген Арутюнян. При этом молодой человек отметил, что в людях проявляется  равнодушие, и этим своим шагом он хочет послать месседж обществу о том, что борьба не  угасла. Арутюнян отметил, что его голодовка продлится до 21 августа. «После этого, уже в зависимости от ситуации, я предприму шаги. Борьба – дело серьезное», - сказал он.