Հայաստանի վերաքննիչ քրեական դատարանում մեկնարկել է զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեջ մեղադրվող, «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը պաշտպանի բողոքի քննությունը՝ խափանման միջոցի դեմ:
NEWS.am-ի թղթակիցը հաղորդում է, որ Արմեն Մարտիրոսյանին տեղափոխել են Վերաքննիչ դատարան: Դատարանի առջեւ են հավաքվել Արմեն Մարտիրոսյանի հարազատները, ընկերները, «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Զարուհի Փոստանջյանը: Քաղաքացիներն իրենց հետ դատարանի առջեւ են բերել Արմեն Մարտիրոսյանի, Դավիթ Սանասարյանի եւ Հովսեփ Խուրշուդյանի լուսանկարներով պաստառներ:
Րաֆֆի Հովհաննիսյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ նրանց կալանավորումը համարում է մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում:
«Արմեն Մարտիրոսյանը, Դավիթ Սանասարյանը եւ Հովսեփ Խուրշուդյանը ներկայացնում են այն քաղաքական ուժը, որը հաղթել է ընտրություններում, որը գերադասում է ժողովրդին, ժողովրդի իրավունքը: Փաստորեն, միաժամանակ թիրախավորել են միանգամից մի քանի խիզախ քաղաքացիների, որոնք միշտ պաշտպանում են քաղաքացու իրավունքները, նաեւ ոստիկանի իրավունքները: Եւ ամբողջ հեգնանքը այն է, որ անգամ ոստիկանի կյանք փրկած քաղաքացուն են անազատության մեջ վերցնում այն բանի համար, որ ինքն իր սահմանադրական իրավունքն է իրացրել: Այսինքն խաղաղ ցույցին մասնակցելու համար շարքային քաղաքացին 4-10 տարի կարող է նստել բանտում: Սա ինձ համար անբացատրելի, աններելի արարք է հատկապես, երբ այն կամայական հիմունքներով է կատարվում»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 29-ի երեկոյան Խորենացի փողոցում եւ Սարի թաղում ոստիկանությունն ուժային գործողությունների է դիմել: ՊՊԾ գնդի առջեւ գտնվող տարածքը (Սարի թաղ) ազատելու մասին նախազգուշացումից հետո ոստիկանությունը հատուկ միջոցներ է կիրառել, հարձակվել մարդկանց վրա։ Պաշտոնական տվյալներով, 73 մարդ մարմնական վնասվածքներ է ստացել եւ տեղափոխվել հիվանդանոցներ: Ակցիայի ընթացքում նաեւ բազմաթիվ լրագրողներ են տուժել:

В Апелляционном уголовном суде Армении началось рассмотрение жалобы адвоката заместителя председателя партии «Наследие» Армена Мартиросяна, обвиняемого в организации массовых беспорядков, который опротестовал меру пресечения своего подзащитного.
Как сообщает корреспондент Новости Армении – NEWS.am, Армена Мартиросяна доставили в Апелляционный суд. Перед зданием суда собрались родные, друзья Мартиросяна, а также председатель партии «Наследие» Раффи Ованнисян, депутат от «Наследия» Заруи Постанджян. В руках людей плакаты с фотографиями Армена Мартиросяна, Давида Санасаряна и Овсепа Хуршудяна.
Председатель партии «Наследие» Раффи Ованнисян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am отметил, что арест Мартиросяна, Санасаряна, Хуршудяна является грубым нарушением прав человека. «Эти люди представляют ту политическую силу, которая победила в выборах, которая представляет интересы народа. Фактически, одновременно взяли под прицел нескольких отважных граждан, которые всегда защищают права граждан, а также права полицейских.
И весь сарказм в том, что в неволе содержат даже гражданина, спасшего жизнь полицейского и только за то, что он реализовал свое конституционное право. То есть за участие в мирной демонстрации рядовой гражданин может сесть на 4-10 лет. Для меня это необъяснимо», - сказал Ованнисян.