Սարի թաղում հուլիսի 29-ին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեջ մեղադրվող, «Նոր Հայաստանի» անդամ Անդրիաս Ղուկասյանի կալանքի վերաբերյալ վերաքննիչ բողոքի քննությունն այսօր՝ օգոստոսի 18-ին, հետաձգվեց:
Լրագրողների հետ զրույցում Ղուկասյանի շահերը պաշտպանող Լուսինե Սահակյանը նշեց, որ նիստը հետաձգվում է, քանի որ իրենք միջնորդել են, որպեսզի իրենց պաշտպանյալը ներկա գտնվի դատական նիստին:
«Անդրիաս Ղուկասյանը ցանկություն է հայտնել՝ մասնակցելու դատական նիստին: Վերաքննիչ դատարանն էլ ժամանակ տրամադրեց, որ մենք գրավոր միջնորդությունը ներկայացնենք»,- ասաց Լուսինե Սահակյանը:
Փաստաբանը հայտնեց, որ Անդրիաս Ղուկասյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում եւ իրեն քաղբանտարկյալ է համարում:
Նշենք, որ Անդրիաս Ղուկասյանն արդեն 18 օր է՝ հացադուլի մեջ է: Հիշեցնենք, որ Անդրիաս Ղուկասյանն իր հացադուլի մասին հայտարարել էր Երեւանի Արաբկիր եւ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ իր ձերբակալման դեմ բողոքի քննարկման ընթացքում:
Անդրիաս Ղուկասյանը նշել էր, որ Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին եւ պահանջում է ժողովրդից Հայաստանում հաստատել սահմանադրական կարգ եւ վերականգնել արդարադատությունը, իրեն հասանելի բոլոր միջոցները:
Անդրիաս Ղուկասյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 225-ի 1-ին մասով՝ զանգվածային անկարգություններ:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ հուլիսի 29-ի երեկոյան Խորենացի փողոցում եւ Սարի թաղում ոստիկանությունն ուժային գործողությունների է դիմել: ՊՊԾ գնդի առջեւ գտնվող տարածքը (Սարի թաղ) ազատելու մասին նախազգուշացումից հետո ոստիկանությունը հատուկ միջոցներ է կիրառել, հարձակվել մարդկանց վրա։ Պաշտոնական տվյալներով, 73 մարդ մարմնական վնասվածքներ է ստացել եւ տեղափոխվել հիվանդանոցներ: Ակցիայի ընթացքում նաեւ բազմաթիվ լրագրողներ են տուժել: Բերման է ենթարկվել 165 մարդ, որոնցից 26-ը ձերբակալվել է:

Рассмотрение апелляционной жалобы касательно ареста обвиняемого в организации массовых беспорядков 29 июля в ереванском районе Сари тах члена  «Новой Армении» Андриаса Гукасяна отложено.
В беседе с журналистами адвокат Гукасяна Лусине Саакян отметила, что заседание отложено, поскольку они ходатайствовали о том, чтобы их подзащитный присутствовал на судебном заседании.
«Андриас Гукасян выразил пожелание участвовать в судебном заседании. Апелляционный суд предоставил время, чтобы мы представили письменное ходатайство», - отметила Лусине Саакян.
Адвокат также подчеркнула, что Андриас Гукасян не признает вину и считает себя политическим заключенным.
Отметим, что Андриас Гукасян уже 18-й день продолжает голодовку в знак протеста против задержания. Ему предъявлено обвинение по ч.1 статьи 225 (организация массовых беспорядков) УК Армении.
Напомним, что вечером 29 июля Полиция, после предупреждения о необходимости освободить территорию около захваченного вооруженной группой полка ППС, применила спецсредства. По официальным данным, 73 человека получили телесные повреждения. Во время полицейской акции также пострадали журналисты. Подвергнуты приводу 165 человек, из них 26 задержаны.