Արմատական փոփոխություններ են սպասվում ոչ միայն Կառավարության կազմում, այլեւ տարբեր համակարգերում՝ ընդհուպ մինչեւ դատաիրավական համակարգ: Այս մասին սեպտեմբերի 13-ին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Հանրապետական» խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը:
Անդրադառնալով այն հարցին, արդյոք ինքը հնարավոր է համարում ԲՀԿ, ՀԱԿ կամ քաղաքական մյուս ուժերի ներկայացուցիչների ներառումը Ազգային համաձայնության կառավարության կազմում, պատգամավորը նշել է. «Մենք բոլորի՛ն ենք տեսնում Ազգային համաձայնության կառավարությունում: Կարծում եմ, որ այդ մասին ճիշտ կլինի խոսել 2017-ի խորհրդարանական ընտրություններից հետո»: Այն ճշգրտող հարցին՝ արդյոք Կարեն Կարապետյանը կմնա վարչապետի պաշտոնում նաեւ 2017-ի ընտրություններից հետո, Բաղդասարյանը պատասխանել է. «Կարեն Կարապետյանը կաշխատի, կտրվեն գնահատականներ, հասարակությունը կգնահատի նրա աշխատանքը, կտեսնենք»:
Խոսելով այն խնդիրների մասին, որը իշխող կուսակցությունը դրել է նորանշանակ վարչապետի առաջ, Վահրամ Բաղդասարյանը նկատեց. «Ինձ թվում է , նա արդեն այդ մասին հայտնել է իր ծրագրային դրույթներում: Նրա ծրագիրը երկու փուլից է բաղկացած: Եթե նույնիսկ դրվեն ինչ-ինչ պահանջներ, ապա մենք պետք է համապատասխան ռեսուրսներ ու հնարավորություններ ունենանք դրանք կատարելու համար: Բնականաբար մենք կքննարկենք այն ծրագրային դրույթները , որոնք պետք է ներկայացնի վարչապետը, ու այդ քննարկման արդյունքում համապատասխան պահանջներ կդրվեն»:
Ինչ վերաբերում է նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի կադրերի հետագա ճակատագրին՝ Վահրամ ԲԱղդասարյանը ասաց. «Մեզ համար չկա նման հասկացություն՝ այս կամ այն մարդու կադր: Նրանք բոլորը Կառավարության անդամներ են: Բնականաբար մենք ասացինք, որ կլինեն արմատական փոփոխություններ, ընդ որում ոչ միայն Կառավարության կազմում, այլեւ տարբեր համակարգերում, ընդհուպ մինչեւ փոփոխություններ դատաիրավական համակարգում: Պետք չէ իրադարձություններից առաջ անցել, համբերե՛ք, մի քանի օրից ամեն ինչ պարզ կդառնա»:

Кардинальные изменения ожидаются не только в составе Правительства Армении, но и в разных системах, вплоть до судебно-правовой системы. Об этом в беседе с журналистами в Национальном Собрании заявил 13 сентября глава парламентской фракции правящей Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян.
Касаясь вопроса о том, допускает ли он включение представителей  партии «Процветающая Армения», Армянского национального конгресса или политических сил в состав Правительства национального согласия, депутат отметил: «Мы всех видим в Правительстве национального согласия. Думаю, правильнее будет говорить об этом после парламентских выборов 2017 года». На уточняющий вопрос, останется ли Карен Карапетян на должности премьер-министра и после выборов 2017 года, Багдасарян ответил: «Карен Карапетян поработает, будут даны оценки, общество оценит его работу, посмотрим».
Говоря о задачах, поставленных правящей партией перед новым премьер-министром, глава парламентского большинства заметил: «Мне кажется, он уже заявил об этом в своих программных положениях. Его программа состоит из двух этапов. Если и будут поставлены какие-то требования, у нас должны быть соответствующие ресурсы и возможности для их выполнения. Естественно, мы обсудим те программные положения, которые должен представить руководитель Правительства, и в результате этого обсуждения будут поставлены соответствующие требования».
Относительно дальнейшей судьбы кадров бывшего премьер-министра    Овика Абрамяна Ваграм Багдасарян сказал: «Для нас нет такого понятия, как кадр того или другого человека. Все они – члены Правительства. Естественно, мы сказали, что будут кардинальные  изменения, причем не только в составе Правительства, но и в разных системах, вплоть до изменений в судебно-правовой системе. Не стоит опережать события, потерпите, через несколько дней все станет ясно».