Սեպտեմբերի 18-ի առավոտյան Երեւանում կայացել է հանրապետության անկախության 25-ամյակին նվիրված տոնական զինվորական շքերթի գլխավոր փորձը: (ֆոտոռեպորտաժ)
Փորձի ժամանակ, ինչպես իսկական շքերթին, Հայաստանի Զինված ուժերի ստորաբաժանումներից բացի՝ ներկայացված էին ուժային այլ կառույցներ. Ոստիկանությունը, ԱԱԾ-ն, ԱԻՆ-ը, ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը, Հայաստանի տարածքում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազան, երկրի ռազմական կրթական հաստատությունները:
Երեւանի Հանրապետության հրապարակով անցան բանակային ստորաբաժանումներ՝ մոտորահրաձգային, հրետանային, հրթիռային եւ զրահատանկային զորքերի, ՀՕՊ ստորաբաժանումները: Շքերթի փորձին մասնակցում էին նաեւ ռազմական ավիացիան՝ ներկայացված գրոհայիններով, կործանիչ ուղղաթիռներով եւ ինքնաթիռներով:

В Ереване утром 18 сентября прошла генеральная репетиция военного парада, приуроченного к 25-летию независимости республики. (фоторепортаж)
На репетиции, как и на предстоящем параде, наряду с подразделениями Вооруженных сил Армении представлены другие силовые структуры – Полиция, СНБ, МЧС, Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики, дислоцированная на территории Армении 102-ая российская база, военно-образовательные учреждения страны.
По центральной площади Еревана – площади Республики – прошли подразделения армейских корпусов и родов войск: мотострелковые подразделения, артиллерия, ракетные и бронетанковые войска, ПВО. В параде также участвует военная авиация, представленная штурмовиками, вертолетами и российскими истребителями.