Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նորանշանակ նախարար Աշոտ Մանուկյանն այսօր՝ սեպտեմբերի 22-ին մոտեցավ կառավարության առջեւ հավաքված նաիրիտցիներին: Գործարանի ներկա եւ նախկին աշխատակիցները նախարարին ներկայացրին իրենց պահանջները «Նաիրիտի» վերագործարկման հետ կապված:
Նաիրիտցիներից Անահիտ Մանուկյանը նախարարին ասաց, որ կա ներդրող, որը պատրաստ է 2 մլրդ դոլար տրամադրել «Նաիրիտի» վերագործարկման համար, սակայն նախկին նախարարներն այդպես էլ քայլեր չձեռնարկեցին գործարանը վերագործարկելու համար:
Աշոտ Մանուկյանին զարմացրեց նաիրիտցու ասածը. «Ես առաջին անգամ եմ լսում 2 միլիարդ դոլարի մասին: Երեխային հարցնում են՝ շոկոլադ կուզե՞ս, ասում է՝ հա, բա ո՞նց չեմ ուզի»,- ասաց նա:
Նաիրիտցիների ճշտող հարցին՝ դա նշանակո՞ւմ է արդյոք, որ նման պարագայում հնարավոր է «Նաիրիտ» վերագործարկումը, նորանշանակ նախարարը չպատասխանեց, խնդրեց ժամանակ տալ իրեն՝ խնդրին ավելի մանրամասն ծանոթանալու համար: Նա խոստացավ առաջիկա օրերին ընդունել նաիրիտցիներին:

Дайте мне время для более детального изучения проблемы. Об этом заявил в беседе с нынешними и бывшими сотрудниками ереванского химического завода «Наирит» 22 сентября новоназначенный министр энергетики и природных ресурсов Армении Ашот Манукян. «Наиритовцы», которые собрались у здания Правительства Армении, представили министру свои требования, связанные с перезапуском завода.
Одна из сотрудниц предприятия Анаит Манукян сообщила министру о том, что есть инвестор, который готов вложить 2 млрд. долларов в это дело, однако бывшие министры так и не предприняли никаких шагов в данном направлении.
Заявление  «наиритовцев» просто удивило Ашота Манукяна. «Я впервые слышу о 2 млрд. долларов. Когда ребенка спрашивают, хочет ли он конфету, тот отвечает, да, конечно, как это не хочу», - отметил он. На вопрос нынешних и бывших сотрудников завода, значит ли это, что в таком случае возможен перезапуск предприятия, новоназначенный министр ничего не ответил, он лишь попросил дать ему время для более детального изучения проблемы. Манукян пообещал «наиритовцам» принять их в ближайшие дни.