Հայաստանում առկա է գործարարության համար կարեւորագույն նախապայման հանդիսացող կայուն մակրոտնտեսական միջավայր: Այս մասին, հոկտեմբերի 10-ին, Նյու Յորքում «Հայաստան. ներդրումային համաժողով 2016»-ի ժամանակ իր ելույթում հայտարարել է աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահն իր էլույթում մասնավորապես, նշել է, որ Տարածաշրջանում եւ ԱՊՀ երկրներում վերջին զարգացումները՝ արժույթների կտրուկ արժեզրկումը ցույց տվեցին, որ Հայաստանն ունակ է դիմակայելու արտաքին բացասական ցնցումներին` ապահովելով երկրում կայուն եւ կանխատեսելի մակրոմիջավայր: Հայաստանի կառավարությունն ու Կենտրոնական բանկը բավարարում են հասարակության ակնկալիքները` թույլ տալով, որպեսզի մեր ազգային արժույթն արժեզրկվի տնտեսագիտական հիմնարարներին համապատասխան:
«Մենք խստորեն հետեւելու ենք արդյունավետ հարկաբյուջետային եւ դրամավարկային քաղաքականության միջոցով մակրոտնտեսական կայունության պահպանման ոսկե կանոնին:
Անխոս, հանձնառու ենք մեր երկրի գործարար միջավայրի հետագա բարելավմանը։ Մենք առաջնահերթություն ենք տալիս թվային կառավարության ներդրմանը՝ մեր ժողովրդին եւ գործարար շրջանակներին 21-րդ դարի պահանջներին համահունչ ծառայություններ մատուցելու նպատակով։ Օրինակ, այսօր յուրաքանչյուրը կարող է առցանց հետեւել բյուջետային բոլոր ծախսերին, հարցումներ ու հարցադրումներ կատարել ՀՀ հանրային ծառայությունների մարմիններին եւ հետեւել իր դիմումի կատարման ընթացքին, էլեկտրոնային կարգով ստանալ արտոնագրեր եւ այլ պետական ծառայություններ:
Հայաստանում գործարար միջավայրն առավել արդյունավետ դարձնելու համար նախատեսում ենք շոշափելիորեն բարելավել նաեւ հարկային եւ մաքսային ոլորտները: Մեկ շաբաթ առաջ Հայաստանի խորհրդարանն ընդունեց նոր հարկային օրենսգիրքը, որը մի շարք արտոնություններ է տրամադրում գործարարներին եւ ներդրողներին։ Մենք պարզեցրել ենք հարկային մարմինների կողմից իրականացվող գործընթացները՝ այդպիսով հարկային վերահսկողության գործընթացը դարձնելով առավել գործարարամետ։ Վերջերս, մենք հանձնառություն ենք ստանձնել մեր գործարար միջավայրը դարձնելու առավել կայուն եւ կանխատեսելի՝ արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների իրականացմամբ եւ ներդրումների պաշտպանության սկզբունքներին հաստատուն հանձնառությամբ։ Այդ սկզբունքները, փաստացիորեն, ամրագրվեցին 2015 թվականին ընդունված սահմանադրական բարեփոխումներում, որտեղ գործարարության զարգացմանն ու ներդրումների դյուրացմանը նպաստող դրույթները հատուկ շեշտադրում ունեն։ Այդ փոփոխությունների արդյունքում Հայաստանը շուտով կիսանախագահական կառավարման ձեւից անցում է կատարելու խորհրդարանականին։ Այս նախաձեռնությունը նաեւ տնտեսական նկատառումներով էր պայմանավորված, եւ մենք կարծում ենք, որ խորհրդարանական կառավարման մոդելն առավել արդյունավետ կլինի մեր երկրի համար, այդ թվում նաեւ՝ տնտեսական առումով։
Ընդամենը օրեր առաջ կազմավորված ՀՀ նոր կառավարությունը լայն լիազորություններ է ստացել համարձակ առաջ մղելու իրավական եւ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների գործընթացը՝ Հայաստանի ներդրումային միջավայրը շատ ավելի գրավիչ դարձնելով ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան ներդրողների համար: Այս նպատակով մենք վերափոխեցինք մեր էկոնոմիկայի նախարարությունը «Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների» նախարարության, որպեսզի Հայաստանում ներդրումներ կատարելու ցանկություն ունեցող գործարարներն իրենց հարցերը բարձրացնելու եւ պատասխաններ ստանալու քաղաքական հարթակ ունենան: Բացի այդ, մենք լիազորել ենք նաեւ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամին` բոլոր հարցերում անվերապահ աջակցել օտարերկրյա ներդրողներին:
Արտասահմանյան ներդրողների ներգրավվածությունը դիտում ենք որպես Հայաստանի տնտեսությունը խթանող շատ կարեւոր բաղադրիչ: Հետեւաբար, պարտավորվում ենք ապահովել նաեւ պիլոտային օրենսդրական լուծումներ խոշոր ներդրողների համար, որոնք կցանկանան այսօրվա ու վաղվա Հայաստանի հնարավորություններն օգտագործել որպես դարպաս դեպի տարածաշրջանի հիմնական շուկաներ։

Armenia provides stable macro environment, which is the major precondition for businesses in seeking stability for their investments.
President Serzh Sargsyan, who is on a working visit in the US, on Monday said the abovementioned in his remarks at the Armenia Investment Forum, in New York City.
“Recent developments in the region and in CIS countries, with skyrocket currency depreciations, attest to Armenia’s capacity to cope with external negative shocks while keeping macro-environment stable and predictable. Armenian government and Central Bank effectively anchor public expectations allowing Armenian dram to depreciate in line with the path of economic fundamentals. Looking to the future Armenia will strongly continue to follow the golden rule of maintaining macro stability through the application of effective fiscal and monetary policies.
“We most certainly are committed to further enhancing the business climate of the country. Our utmost priority is the introduction of a digital governance to provide for the services in line with the requirements of our people and business circles appropriate for the 21st century. For instance, nowadays everyone can track all treasury expenditures in real time, submit inquires and questions to our public service and follow up on the status of their applications online, to receive licenses and other state service electronically.
“A lot more is envisaged to make business environment in Armenia highly efficient, especially with significantly improved customs and tax services. A week ago Armenia’s parliament adopted a new tax code that provides for a number of benefits to business and investors in Armenia. We have simplified the procedures followed by our tax administration bodies, thus making the tax monitoring processes much more business friendly.
“Recently, we’ve committed ourselves to making our business environment much more stable and predictable through the application of judicial reforms and a commitment to strong principles of investment protection. These principles are in fact embedded in the Constitutional reform we have adopted in 2015. This reform will result in the soon to follow transition from the semi-presidential mode of governance to the parliamentary one. That initiative was also conditioned by the economic considerations since the parliamentary mode of governance, in our view, will be more effective for our country, also in the economic terms.
“The new cabinet, which was formed just a few days ago, was been mandated to take bold steps to further enhance legal and institutional reforms, making the investment environment of Armenia much more attractive for both local and foreign investors. To this end we have reformed the Ministry of Economy into the Ministry for Economic Development and Investments in order to provide the entrepreneurs interested in investing in Armenia with a political platform to raise the issues they face and find solutions to those issues. Furthermore, we have empowered the Development Foundation of Armenia, which acts as an implementation agency, to assist foreign investors in all matters.
“We see the engagement of international investors as an essential component to boost Armenia’s economy. Therefore, we commit ourselves to tailoring legislative solutions for global actors, who would wish to partner with us in making our vision of Armenia as one of the most efficient, secure and profitable opening to the major markets in the region to come true.