ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր՝ հոկտեմբերի 11-ի առավոտյան, այցելել է Պետական եկամուտների կոմիտե, որտեղ ներկայացրել է ՊԵԿ նորանշանակ նախագահ Վարդան Հարությունյանին:
Նա նորանշանակ ՊԵԿ նախագահին հորդորել է ստեղծել առավելագույն բարենպաստ պայմաններ օրինապահ, տենտեսվարող սուբյեկտների գործունեության համար։
«Շատ դեպքերում միջոցառումները գծում, ծրագրավորում ենք մի տիպ գործարարի համար, որը դաշտում չի, որի դեմ պետք է որոշակի սանկցիաներ կիրառել եւ չենք մտածում՝ այդ գործառույթները, այդ միջոցառումներն ինչպես են ազդում սպիտակ դաշտում աշխատողների վրա։ Պետք է առավելագույնը կրճատել փաստաթղթերի, տեղեկանքների տրամադրման ցանկը, ժամկետները, խոսքը ոչ միայն այն տեղեկանքների մասին է, որը ՊԵԿ–ն է պահանջում, այլեւ՝ այլ գերատեսչությունների համար ձեւակերպվող փաստաթղթերի։ Դուք շատ լավ գիտեք՝ որ դեպքում է թուղթն ավելորդ»,–ասել է նա։
Նշենք, որ վարդան Հարությունյանն այդ պաշտոնում փոխարինել է Հովհաննես Հովսեփյանին, ով ընդամենը 7 ամիս է ղեկավարել ՊԵԿ-ը: Մինչ այդ հովհաննես Հովսեփյանը զբաղեցնում էր ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավարի պաշտոնը:
Մամուլի հրապարակումների համաձայն, Վարդան Հարությունյանը մեծ դժվարությամբ է որոշել թողնել «Գազպրոմ-Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրենի պաշտոնը եւ դառնալ ՊԵԿ նախագահ:

Премьер-министр Армении Карен Карапетян 11 октября посетил Комитет государственных доходов. Он представил сотрудникам ведомства новоназначенного председателя КГД Вардана Арутюняна.
Карапетян призвал Арутюняна создать наиболее благоприятные условия для деятельности законопослушных хозяйствующих субъектов, сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Правительства.
«Во многих случаях мероприятия планируются для предпринимателей одного типа, которые не находятся в поле, против которых нужно применять определенные санкции, и при этом мы не думаем, как эти функции, мероприятия действуют на предпринимателей, работающих в легальном поле. Нужно до минимума сократить список представляемых документов, справок и сроки. Речь идет не только о тех справках, которые требует КГД, но и о справках, оформляющихся для других ведомств», - подчеркнул премьер-министр.
Напомним, что Вардан Арутюнян на этой должности заменил Ованеса Овсепяна. До назначения он являлся гендиректором компании «Газпром Армения».