Ֆիլիպիններում ոստիկանությունը դաժանաբար ցրել է ԱՄՆ դեսպանատան շենքի առաջ կազմակերպված հանրահավաքը։ Ոստիկանները կիրառել են արցունքաբեր գազ, ոստիկանական ֆուրգոնը մխրճվել է ցուցարարների բազմության մեջ, փորձելով ցրել նրանց։
Reuters-ի փոխանցմամբ 29 մարդ է ձերբակալվել, եւս 10-ը հիվանդանոց է տեղափոխվել՝ ֆուրգոնի տակ ընկնելու հետեւանքով։ Ցուցարարները պահանջում էին ամերիկացի զինվորականներին դուրս բերել Մանդանաո կղզուց։ «Ոստիկանության գործողությունները բոլորովին արդարացված չեն։ Նույնիսկ մեր նախագահն է կողմ անկախ արտաքին քաղաքանությանը, իսկ ոստիկանները ասես ԱՄՆ շները լինեն»,- լրագրողներին ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը։

The police of Philippines have violently dispersed a rally organized in front of the US Embassy. The police van rammed into the crowd of protestors and used tear gas to disperse it.
As the Reuters reports, 29 people were arrested, another 10, who fell under the van, were hospitalized. The demonstrators demanded to withdraw the US militaries from Mindanao island. " There was absolutely no justification for it. Even as the president vowed an independent foreign policy, Philippine police forces still act as running dogs of the U.S," said one of the protesters.