Մի՞թե վատ է, որ մենք զարգացնում ենք Գյումրիի օդանավակայանը։ Այս մասին նոյեմբերի 7-ին ԱԺ –ում լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ հայտնել է Տրանսպորտի, կապի ու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը։
Նախարարի խոսքով Գյումրիում օդանավակայանը ավելի լավ պայմաններ է առաջարկում։ «Այնտեղ չկա լոտի տուրք՝ 10 հազար դրամի չափով ու այլ վճարներ։ Մի՞թե վատ է, որ մենք զարգացնում ենք Գյումրիի օդանավակայանը»,- հարցրել է նախարար Վահան Մարտիրոսյանը։
Հիշեցնենք, որ «Պոբեդա» ավիաընկերությունը, ըստ ձեռքբերված պայմանավորվածության, 2016-ի նոյեմբերի վերջից իրականացնելու է չվերթներ Գյումրիից Մոսկվա ու հակառակ ուղղությամբ։ «Պոբեդա» ավիաընկերությունը շաբաթական երեք անգամ իրականացնելու է չվերթներ Գյումրիի «Շիրակ» օդանավակայանից մոսկովյան «Վնուկովո» օդանավակայան։ Չվերթները իրականացվելու են ցերեկային ժամերին։ Ավիատոմսերի գինը սկսվելու է 10 հազար դրամից։
Հոկտեմբերի 21-ին «Ռոսավիացիան» Մոսկայից Գյումրի չվերթների թույլատվություն է տվել «Պոբեդա» լոուքոսթերին։ Թույլատվությունը տրվել է շաբաթական 7 չվերթների համար։

Разве плохо, что мы развиваем аэропорт в Гюмри? Об этом 7 ноября в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении заявил министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян.
По словам министра, аэропорт в Гюмри предоставляет лучшие условия. «Там нет пошлины лота в 10 тыс. драмов и других плат. Разве плохо, что мы развиваем аэропорт в Гюмри?», - задался вопросом Ваан Мартиросян.
Напомним, российская авиакомпания «Победа», согласно достигнутой договоренности, с конца ноября 2016 года будет осуществлять рейсы из второго по величине города Армении – Гюмри – в Москву и в обратном направлении. Авиакомпания «Победа» трижды в неделю будет осуществлять рейсы из гюмрийского аэропорта «Ширак» в московский аэропорт «Внуково». Рейсы будут осуществляться в дневные часы. Авиабилеты будут стоить от 10 тыс. драмов.
21 октября Федеральное агентство воздушного транспорта (Росавиация) выдало допуск лоукостеру «Победа» (входит в группу «Аэрофлот») на рейсы из Москвы в город Гюмри Ширакской области Армении. Разрешение выдано на полеты по 7 раз в неделю.