Բաքվի խավիարային դիվանագիտության «զոհը»՝ ԵԽԽՎ-ում Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության խմբակցության նախկին ղեկավար Լուկա Վոլոնտեն, ցանկանում է մեծ  քաղաքականություն վերադառնալ: Այս մասին նշված է Իտալիայի պետական Rai 3 հեռուստառադիոընկերության Report նախագծի հետաքննության մեջ: Հերթական հաղորդման ժամանակ լրագրող Պաոլո Մենդանին եւ հաղորդավար Միլենա Գաբանելին անդրադարձել են Բաքվի կաշառքներին, եւ թե ինչպես են իտալացի խորհրդարանականները դրանք վաստակել:
Իտալացի պատգամավոր Լուկա Վոլոնտեն Ադրբեջանից 2 մլն 390 հազար եվրո է ստացել իր բացած Novae Terrae հիմնադրամի գործունեության համար:
Այդ միջոցներով հիմնադրամը երկու հետազոտություն է հրապարակել՝ Ընտանիքի գլոբալ անկախ ինդեքսը եւ Կրթության ազատության մասին գլոբալ հաշվետվությունը: Վոլոնտեի խոսքով՝ Ադրբեջանից փողն ինքը ոչ թե նվեր է ստացել, այլ Ադրբեջանի Զարգացման եւ քաղաքացիական հասարակության ասոցիացիային (ACSDA) խորհրդատվություն տալու համար: Հարցին՝ «խորհրդատվությունն ինչի՞ մասին էր», Վոլոնտեն պատասխանել է. «Այն մասին, թե ինչպես լավացնել այդ կազմակերպության աշխատանքը»:
«Փողը մենք աշխատանքի դիմաց ենք վերցրել: Եվ, իհարկե, դրանով չենք հարստացել»,- հավելել է նա:
Ընկերությանը մատնել է ֆինանսական հաշվետվությունը, որտեղ ընթացիկ դրամամիջոցները նշված էին 500 հազար եվրո՝ ներդրված մասնավոր եւ պետական արժեթղթերի մեջ, չնայած Վոլոնտեն նախապես հայտարարում էր, որ այդ փողերը կծախսվեն ագրո- եւ պարենային զարգացման համար խորհրդատվությունների համար:
Դրամական միջոցները կառավարելու համար Վոլոնտեն ստեղծել է Jetfield ընկերությունը, որը գրանցված էր Մարշալի կղզիներում: Տվյալ տեղեկությունը Վոլոնտեն այսպես է մեկնաբանել. «Այդ գործարքները հիմնված էին իմ ֆինանսիստների հանդեպ վստահության վրա: Ես նրանց հավատացել եմ»:
Սակայն Barlassina բանկը, որտեղ իր հաշիվներն էր պահում Վոլոնտեի կազմակերպությունը, ոչ մեկի խոսքին չի հավատացել եւ այդ տվյալները փոխանցել է իրավապահ մարմիններին:
Բաքվից Իտալիա է փոխանցվել ընդհանուր 3 միլիարդ: Փողերը փոխանցվել են բրիտանական LCM, Hilux, Polux եւ Metastar ընկերությունների միջոցով: Այդտեղից դրանք փոխանցվել են Մերձբալթիկայի բանկեր, այնուհետեւ՝ Իտալիայի: Այդ փողից մոտ 1,5 մլրդ-ը ստացվել է ադրբեջանական բջջային Baktelekom օպերատորից:
Վոլոնտեն եւ նրա գործընկերները ստացած փողերը վաստակել են, երբ խափանել են Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների վերաբերյալ բանաձեւի նախագիծը, որը պատրաստել էր գերմանացի եվրախորհրդարանական Քրիսթոֆ Շթրասերը:
Լրագրողը չի կարողացել Բաքու մեկնել եւ լսել ադրբեջանցի վիզավիներին։ «Նրան մերժեցին, ըստ երեւույթին, այն բանի հիման  վրա, որ այդ հաղորդավարը նախկինում եղել էր Ղարաբաղում»,– նշում է Միլենա Գաբանելլին։
«Նրանք լավ հիշողություն ունեն։ Ես 1992-ին եղել էի Ղարաբաղում հակամարտությունը լուսաբանելիս։ Եվ այնտեղ էի հայտնվել այն ժամանակ եւ հիմա հնարավոր միակ ճանապարհով՝ Հայաստանով։ Եթե ես ուզում եմ, որ ինձ թույլատրեն մտնել Ադրբեջան, ես պետք է ներողություն խնդրեմ։ Այսինքն՝ ներողություն խնդրեմ իմ աշխատանքի համար։ Մի երկրում, որը ղեկավարում է հորից իշխանությունը ժառանգած անձը եւ որը չեղարկել է նախագահ դառնալու տարիքային շեմը։ Արդյոք որդուն փոխանցելու համար չի դա արվում։ Մեր երկիրը, որը  եվրոպական ինտեգրացիայի հիմնադիրներից մեկն է, այդ մասին ոչինչ չի ասում։ Եվրոպայի խորհուրդը կառույց է, որը պետք է պաշտպանի եվրոպական արժեքները, նույնպես լռում է։ Մենք մեր ընտրությունը կատարում ենք եւ ոչ մի կերպ չենք արտահայտվում։ Թեպետ մենք աշխատում էինք այդ արժեքների վրա այդքան երկար եւ դժվար»,– ամփոփում է Գաբանելին։

«Жертва» икорной дипломатии Баку, экс-глава фракции Европейской народной партии в ПАСЕ Лука Волонте, хочет вернуться в большую политику. Об этом говорится в расследовании проекта «Report» итальянской государственной телерадиокомпании Rai 3. В её очередном выпуске журналист Паоло Мондани и ведущая Милена Габанелли остановились на взятках из Баку и о том, как итальянский парламентарий их отработал.
Итальянский депутат Лука Волонте получил из Азербайджана 2 млн 390 тыс. евро на деятельность открытого им фонда Novae Terrae.
На эти деньги фонд издал два исследования: Глобальный независимый индекс семьи и Глобальный отчёт о свободе образования. По словам Волонте, деньги из Азербайджана он получил не в подарок, а за консультации Ассоциации развития и гражданского общества Азербайджана (ACSDA). На вопрос «консультации о чём?», Волонте ответил: «О том, как улучшить работу этой организации».
«Деньги мы взяли за работу. И уж, конечно, на этом мы не разбогатели», - добавил он.
Компанию выдал финансовый отчёт, где в текущих активах значилось 500 тыс. евро, вложенные в частные и государственные облигации, хотя поначалу Волонте заявлял о том, что эти деньги пойдут на консультации по агро- и продовольственному развитию.
Для управления этими средствами Волонте создал компанию Jetfield, зарегистрированную на Маршалловых островах. Данную информацию Волонте прокомментировал следующим образом: «Эти сделки были основаны на доверии к моим финансистам. Я им поверил».
Но банк Barlassina, где держала счета организация Волонте, никому верить на слово не стал и передал это данные правоохранительным органам.
Всего из Баку в Италию поступило 3 миллиарда. Деньги перечислялись британскими компаниями LCM, Hilux, Polux и Metastar. Оттуда они перечислялись в банки Прибалтики, дальше – в Италию. из этих денег примерно 1,5 млрд были получены от азербайджанского сотового оператора Baktelekom.
Полученные деньги Волонте и его коллеги отработали, когда сорвали проект резолюции о политзаключённых в Азербайджане, подготовленный немецким европарламентарием Кристофом Штрассером. Проект доклада «завалили 23 января 2013 года, а 11 августа того же года было заключено соглашение о строительстве Трансадриатического газопровода TAP из Азербайджана в Италию. Есть ли связь между первым и вторым? «Я бы удивился, если бы такой связи не было», - отвечает Кристоф Штрассер.
В распоряжение итальянских журналистов из Rau попала и переписка Волонте с азербайджанскими политиками. В начале февраля он ответил на письмо Муслима Мамедова, помощника депутата ПАСЕ от Азербайджана Эльхана Сулейманова. «Каждое ваше желание - закон», - написал ему Волонте.
«Как вы можете брать деньги на защиту прав человека из страны которая ими пренебрегает?». На этот вопрос журналиста Волонте ответил: «Как? …Да, хороший вопрос».
Другой итальянский депутат на эти вопросы отвечал гораздо увереннее. Это Серджио Дивина, председатель парламентской группы дружбы Италия – Азербайджан.
На вопрос, почему он голосовал против проекта о политзаключённых, Дивина ответил: «Я не хочу голосовать за документы, где говорится, что Азербайджан – династическая страна. А что касается заключений, то может, и в Италии месяц-другой тюрьмы пошёл бы кое-кому на пользу».
Поехать в Баку, чтобы дать высказаться азербайджанским визави Луки Волонте, Паоло Мондани журналисты не смогли. «Ему отказали – видимо, на том основании, что я, ведущая этой программы, ранее бывала в Карабахе», - отмечает Милена Габанелли.
«У них длинная память. Я была в Карабахе в 1992 году, когда освещала конфликт. И попала туда по дороге, единственно возможной и тогда, и сейчас – через Армению. Если я хочу, чтобы мне вернули въезд в Азербайджан, я должна буду написать извинительное письмо. То есть извиниться за то, что делаю свою работу. В стране, которой руководит человек, унаследовавший власть от отца и отменивший возрастной порог для кандидатов в президенты. Не для того ли, чтоб передать власть дальше – сыну? Наша страна, одна из основательниц европейской интеграции, ничего об этом не говорит. Совет Европы – структура, которая должна защищать европейские ценности, тоже молчит. Мы не делаем наш выбор и никак не высказываемся. Хотя мы работали над этими ценностями так долго и трудно», - подытожила Габанелли.