Ոչ մեկը չի կարող հայկական հողերը վերցնել: Այս մասին հունվարի 28-ին՝ Բանակի օրը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Լեռնային Ղարաբաղի հերոս, ԼՂՀ-ի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար, գեներալ Վիտալի Բալասանյանը (ֆոտոռեպորտաժ):
Նա համոզված է, որ հայկական Զինված ուժերը կկատարեն իրենց առջեւ դրված ցանկացած խնդիր: «Մենք անհանգստանալու ոչ մի պատճառ չունենք, առավել եւս՝ երբ խոսում ենք Ադրբեջանի զենքի եւ ռազմական տեխնիկայի մասին: Այդ ամենը հեքիաթներ են, եւ այդ հեքիաթներին ես, ճիշտն ասած, չեմ հավատում: Ես չեմ թերագնահատում հակառակորդի ուժերը, բայց համոզված եմ, որ հայկական երկու պետությունների Զինված ուժերը կկատարեն իրենց առջեւ դրված խնդիրը»,- ընդգծեց Վիտալի Բալասանյանը:
Անդրադառնալաով ղարաբաղյան խնդրի եւ տարածքային զիջումների վերաբերյալ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի դիքորոշմանը՝ գեներալը նշեց. «Ընդհանրապես չեմ ցանկանում լսել այն մարդկանց, որոնք ղարաբաղյան խնդրի հաշվին քաղաքական դիվիդենտներ են հավաքում: Դա շատ վտանգավոր է, ես խորհուրդ կտամ ընդհանրապես չլսել, չկարդալ նման մարդկանց կամ քաղաքական գործիչների հայտարարությունները: Յուրաքանչյուր քաղաքական գործիչ, դա չի վերաբերում միայն Հայաստանին եւ Լեռնային Ղարաբաղին, կարող է «բլեֆի» դիմել: Տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը հեռու գնացող ծրագրեր ունի, մենք հեռու գնացող ծրագրեր չունենք»:
Նրա խոսքով՝ հայկական երկու պետությունները կայացած են:
«Նրանք, ովքեր ի վիճակի են հայրենիքը պաշտպանելու, իրենց հողերը չեն տա: Ես համոզված եմ, ոչ մեկը չի կարող մեզնից հող վերցնել: Ապրիլյան իրադարձությունները մեծ դաս էին մեզ համար: Մենք թերություններն արդեն շտկել ենք: Համոզված եմ, որ մենք պատրաստ ենք ցանկացած ոտնձգություն կանխելու»,- ամփոփեց Վիտալի Բալասանյանը:

YEREVAN. – No one can take away the Armenian lands, Karabakh hero, said Secretary of Security Council of the Nagorno-Karabakh Republic, General Vitaly Balasanyan (PHOTOS).
He is confident that the Armenian Armed Forces will perform any task.
“We have nothing to worry about, especially when talking about weapons and military equipment of Azerbaijan. All speculations is a fairy tale, and honestly I do not believe in fairy tales. I do not underestimate the enemy’s force, but I am sure that the armed forces of the two Armenian states will fulfill their tasks,” he told reporters during his visit to the Yerablur military cemetery on Armenia army day.
Regarding the position of the first president of Armenia Levon Ter-Petrosyan on Karabakh issue and territorial concessions, the General said: “I do not want to listen to people who collect political dividends using the Karabakh issue. This is very dangerous, my advice is: don’t listen, don’t read the statements of these people or politicians. Every politician, not only in Armenia and Nagorno-Karabakh, can bluff. We see that Azerbaijan has ambitious plans, we do not have ambitious plans”.
The General is confident that those who are able to defend their homeland, would not give up their land.
“I am sure that no one can take away our land. April events were a great lesson for us. We have corrected the deficiencies. I am sure that we are ready to prevent any encroachment,” he resumed.