Արթուր Սարգսյանը («Սասնա ծռեր»-ին «հաց բերողը») եւ բժիշկ Լիզան եղել են «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդների ցանկում, բայց, դժբախտաբար, նրանք ողջ չեն։ Այս մասին ապրիլի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր, IDeA հիմնադրամի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու՞ Արթուր Սարգսյանը չի եղել «Ավրորա-2017»-ի մրցանակակիրների եզրափակչում հայտնվածների ցանկում։
Նրա խոսքով՝ մոտ 225 թկենածու է եղել։ «Գործընթացը կազմակերպվել է տարբեր փուլերով, որոշում ընդունել են փորձագետները»,-նշել է Վարդանյանը։ Դժբախտաբար, շարունակել է նա, մահացած մարդիկ չեն կարող լինել «Ավրորա»-ի մրցանակակիրներ։ «Եթե ես հնարավորություն ունենայի, ես հաղթանակ կշնորհեի բոլոր 225 թեկնածուներին, բայց դա, դժբախտաբար, անհնար է»,-հավելել է Ռուբեն Վարդանյանը։
Մարտի 16-ին Երեւանի «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում մահացավ «Սասնա ծռերին» «հաց բերող» Արթուր Սարգսյանը։ Ռուս հասարակական գործիչ ու իրավապաշտպան, կրթությամբ բժիշկ, «Արդար օգնություն» միջագային հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն բժիշկ Լիզան 2016 թվականի դեկտեմբերի 25-ին զոհվել է Սոչիի ավիաաղետի ժամանակ։ Նա Սիրիա էր տանում դեղորայքի խմբաքանակ՝ Լաթաքիայում գտնվող Տիշրին համալսարանական հոսպիտալի համար։
Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Նուբար Աֆեյանը հայտնել են 2017 թվականին մրցանակի արժանանալու համար եզրափակիչ անցածների անունները։ Նրանք են՝ Սոմալիից մայր ու դուստ Ֆարթուն Ադդանն ու Իլվադ Էլմանը, Ջամիլիա Աֆղանին, որը զբաղվում է Աֆղանստանում կանանց իրավունքների պաշտպանությամբ, Սիրիայից 26-ամյա բժիշկ Մուհամադ Դարվիշը, Դենիս Մուկբշվեբեն՝ Կոնգոյից եւ Թոմ Կատինան՝ Սուդանում աշխատող ամերիկացի բժիշկ։ Մրցանակակրի անունը հայտնի կդառնա հատուկ արարողության ժամանակ, որը տեղի կունենա մայիսի 28-ին։ Ապրիլի 24-ից մայիսի 28-ը «Ավրորա» նախաձեռնությունը կիրականացնի միջոցառումների գլոբալ ծրագիրը, որոնց նպատակն է աշխարհին պատմել մրցանակ ստանալու համար եզրափակիչ փուլ անցածների ոգեշնչող պատմություններն ու այլ ծավալուն մարդասիրական նախաձեռնությունների մասին։
«Ավրորա» միջազգային մարդասիրական նախաձեռնությունը Վարդան Գրիգորյանի, Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի մարդասիրական նախագիծն է։ «Ավրորա»-ն ներկայացված է երեք կազմակերպություններով՝ «100 Lives Foundation Inc.» (ԱՄՆ, Նյու Յորք), «100 Lives Foundation» (Շվեյցարիա, Ժնեւ) եւ «IDeA Foundation» (Հայաստան, Երեւան)։

Артур Саркисян («доставщик хлеба» вооруженной группе «Сасна црер») и Доктор Лиза были в списке кандидатов в лауреаты премии «Аврора», но, к сожалению, их нет в живых. Об этом на встрече с журналистами 24 апреля заявил соучредитель премии «Аврора», председатель Фонда IDeA Рубен Варданян, отвечая на вопрос о том, почему Артур Саркисян не оказался среди финалистов «Авроры – 2017».
По его словам, было приблизительно 255 кандидатов. «Процесс был организован разными этапами, решение принимали эксперты», - отметил Варданян. К сожалению, продолжил он, люди, которые умерли, не могут быть лауреатами премии «Аврора». «Если бы у меня была возможность, я бы присвоил победу всем 255 кандидатам, но это, к сожалению, невозможно», - добавил Рубен Варданян.
16 марта в ереванском медцентре «Армения» скончался «доставщик хлеба» вооруженной группе «Сасна црер» Артур Саркисян. Российский общественный деятель и правозащитник, филантроп, по образованию врач-реаниматолог, исполнительный директор Международной общественной организации «Справедливая помощь» Доктор Лиза 25 декабря 2016 года погибла в авиакатастрофе под Сочи. Она сопровождала в Сирию партию лекарств для университетского госпиталя Тишрин в Латакии.
Сегодня, 24 апреля, соучредители премии «Аврора» Рубен Варданян и Нубар Афеян назвали имена 5 финалистов премии 2017 года. Это мать и дочь Фартун Аддан и Илвад Элман из Сомали, Джамиля Афгани, которая занимается соблюдением прав женщин в Афганистане, 26-летний врач из Сирии Мухаммад Дарвиш, Денис Муквебе из Конго и Том Катина – американский врач, который работает в Судане. Имя лауреата будет названо на специальной церемонии, которая пройдет 28 мая. С 24 апреля по 28 мая гуманитарная инициатива «Аврора» будет реализовывать глобальную программу мероприятий, цель которых – поведать миру о вдохновляющих историях финалистов премии и других масштабных гуманитарных инициативах.
Международная гуманитарная инициатива «Аврора» – филантропический проект Вардана Григоряна, Нубара Афеяна и Рубена Варданяна. «Аврора» представлена тремя организациями: «100 Lives Foundation Inc.» (Нью-Йорк, США), «100 Lives Foundation» (Женева, Швейцария) и «IDeA Foundation» (Ереван, Армения).