Հուլիսի 11-ին Բրյուսելում կայացավ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Էլմար Մամադյարովի հանդիպումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի, Ստեֆան Վիսկոնտիի եւ Ռիչարդ Հոգլանդի նախաձեռնությամբ, որին ներկա էր նաեւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկը:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, թե հանդիպմանը շարունակվեցին ղարաբաղյան կարգավորման բանակցային գործընթացն առաջ մղելու նպատակով համապատասխան պայմանների ստեղծման շուրջ քննարկումները:
Էդվարդ Նալբանդյանը ընդգծեց շփման գծում իրավիճակի կայունացման անհրաժեշտությունը ու այդ նպատակով շեշտեց Վիեննայի եւ Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործումը:
Եռանախագահներն արտգործնախարարներին խնդրեցին նախագահներին փոխանցել իրենց առաջարկն այս տարվա ընթացքում գագաթաժողովի կազմակերպման վերաբերյալ։
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց արտգործանախարարների հաջորդ հանդիպումը անցկացնել ս.թ. սեպտեմբերին Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում։

YEREVAN. – A meeting between Edward Nalbandian and Elmar Mammadyarov, Foreign Ministers of Armenia and Azerbaijan, took place Tuesday in Brussels, at the initiative and presence of the OSCE Minsk Group Co-chairs Igor Popov, Stéphane Visconti and Richard Hoagland, and which was attended by Andrzej Kasprzyk, the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office.
During the meeting discussions were held on the modalities of advancement of the Nagorno-Karabakh negotiating process, press service of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia informed Armenian News-NEWS.am.
Nalbandian underscored the importance of stabilization of the situation on the Line of Contact, and, in this regard, emphasized the necessity to implement the agreements reached during the Vienna and St. Petersburg Summits.
The Co-Chairs asked the ministers to convey to the presidents their proposal on organizing a summit in the course of this year.
An agreement was reached to convene the next meeting between the ministers in September in New York, in the margins of the General Assembly of the United Nations.