2017 թվականին Հայաստանի կառավարությունը Ջերմուկ հանգստավայրային քաղաքի բարեկարգման համար շուջ 1.2 մլրդ դրամ (2.5 մլն դոլար) կհատկացնի։ Այս մասին որոշումը կայացվել է օգոստոսի 3-ին, կառավարության նիստում։
Տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը հայտարարեց, որ միջոցները կհատկացվեն հանրապետության մարզերում քաղաքների զարգացման՝ Համաշխարհային բանկի ծրագրի շրջանակում։ «Դրանցից յուրաքանչյուրը շրջակա գյուղերի եւ ավելի փոքր քաղաքների համար ձգման կետ պետք է դառնա։ Յուրովի մեգապոլիս»,-հստակեցրեց Լոքյանը։
«Այժմ բոլորի համար պա՞րզ է, որ Ջերմուկն այսուհետ մեգապոլիս է»,-ժպիտով նախարարներին դիմեց վարչապետ Կարեն Կարապետյանը։ «Բայց մի մոռացեք չակերտների մասին»,-հստակեցրեց Լոքյանը։

В 2017 году Правительство Армении выделит на благоустройство курортного города Джермук около 1,2 млрд. драмов ($2,5 млн.). Постановление об этом принято на заседании Правительства 3 августа.
Как заявил на заседании министр территориального управления и развития Давид Локян, средства будут выделены в рамках кредитной программы Всемирного банка по развитию городов в регионах республики. «Каждый из них должен стать точкой притяжения для окружающих сёл и менее крупных городов. Своего рода мегаполисом», - уточнил Локян.
«Теперь всем понятно, что Джермук у нас отныне мегаполис?», - с улыбкой обратился к министрам премьер-министр Карен Карапетян. «Но не забудьте про кавычки», - уточнил Локян.