Պետք է լուծել Արարատյան դաշտում կոյուղուց գոյացած աղտոտվածության հարցը։ Այս մասին հոկտեմբերի 26-ին կառավարության նիստում ասել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը։
Նա նշել է, որ Արարատի մարզի որոշ բնակավայրերում կոյուղու ջրերի արտահոսք է նկատվում, իսկ մի քանի գյուղում դրանք անգամ խառնվել են խմելու ջրի հետ։ Կարապետյանը առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանին, տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանին եւ Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Արսեն Հարությունյանին հանձնարարեց վերացնել այդ դեպքերը եւ հնարավորինս խիստ պատժել կրկնվելու դեպքում։ Երկամսյա ժամկետում նա հանձնարարեց օրենսդրական առաջարկներ մշակել հետագայում նման խախտումների նախազգուշացման համար։
Այդուհանդերձ, որքան էլ որ դժվար լինի քաղաքացիներին, նրանք ինքնագործունեությամբ չպետք է զբաղվեն։ Կոյուղու ցանցի նորոգումը կարող է իրականացվել միայն պետության գիտությամբ։

Нужно разобраться с канализационным загрязнением в Араратской долине. Об этом заявил на заседании Правительства Армении 26 октября премьер-министр Карен Карапетян.
Он отметил, что в ряде населённых пунктов Араратской области наблюдается утечка канализационных вод, а в нескольких сёлах они даже смешались с питьевой. Карапетян поручил министру здравоохранения Левону Алтуняну, министру территориального управления и развития Давиду Локяну, а также председателю Госкомитета водного хозяйства Арсену Арутюняну устранить подобные случаи и как можно строже наказывать их рецидивы. В двухмесячный срок поручено разработать и законодательные предложения по предупреждению таких нарушений в дальнейшем.
Тем не менее, как бы тяжело гражданам ни приходилось самоуправством заниматься они не должны. Починка канализационных сетей может проводиться только с ведома государства.